• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

Miedź pobiła rekord i osiągnęła najwyższą cenę w historii

Fot. www.kghm.com.pl / ilustracyjne
Fot. www.kghm.com.pl / ilustracyjne

Na giełdzie metali LME w Londynie miedź pokonała już rekord z 2011 r., gdy była wyceniana po 10.190 USD/t. Metal w dostawach 3-miesięcznych zdrożał o 1,4 proc. do 10.232,00 USD za tonę, najwyższego poziomu w historii - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 1,16 proc. do 4,6565 USD za funt. 

Optymizm rynkowych graczy co do globalnego odbicia gospodarczego wpłynął na gwałtowne przyspieszenie cen na rynkach towarowych, w tym metali przemysłowych, rudy żelaza, a nawet drewna. 

Wprowadzane przez rządy i banki centralne działania stymulujące gospodarki oraz zakrojona na szeroką skalę akcja szczepień przeciwko koronawirusowi mocno poprawiają globalne perspektywy odradzania się popytu.

Reklama
Reklama

Analitycy oceniają, że kluczowa rola miedzi w procesie globalnego przechodzenia na zieloną energię daje podstawę do długoterminowych zwyżek cen tego metalu.

Eksperci firmy handlowej Trafigura Group oceniają, że w nadchodzącej dekadzie miedź zdrożeje do 15.000 USD za tonę w związku z globalnymi dążeniami do dekarbonizacji. 

Jednocześnie pandemia Covid-19 zakłóciła krótkoterminowe przepływy handlowe, a brak inwestycji w kopalnie miedzi może spowodować, że na rynku zabraknie podaży tego metalu, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na miedź. 

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zdrożała o 142 USD do 10.092 USD za tonę. 

Ceny miedzi na LME wzrosły w tym roku o ponad 30 proc.

Notowania metalu są obecnie ponad dwukrotnie wyższe w porównaniu z najniższymi jego cenami notowanymi w marcu 2020 r.(PAP Biznes)

Źródło:
PAP

Komentarze