Reklama

Górnictwo

Miedź na LME zyskuje po spotkaniu na szczycie USA-Chiny

Fot. Twitter/@Reuters
Fot. Twitter/@Reuters

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na odbyte wirtualne spotkanie prezydenta USA Joe Bidena z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany wyżej o 0,5 proc. - po 9.715,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,16 proc. do 4,3960 USD za funt.

Prezydent USA Joe Biden i przywódca Chin Xi Jinping odbyli we wtorek nad ranem swoje pierwsze wirtualne spotkanie na szczycie, co sygnalizuje, że "zimne" stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Chinami wykazują oznaki "rozmrożenia".

Inwestorzy liczą, że po spotkaniu Biden-Xi osłabną napięcia, które narosły między tymi dwiema największymi gospodarkami na świecie w wielu ważnych kwestiach, w tym ceł, sankcji i praw człowieka.

Strona amerykańska przymierza się, aby złagodzić niektóre cła nałożone na chiński eksport, a kwestia obniżki taryf była jednym z głównych żądań, jakie Pekin wysuwał wobec Waszyngtonu.

USA mogą zaakceptować takie działania wobec Chin, zwłaszcza że rosnąca w Stanach Zjednoczonych inflacja staje się poważnym problemem zarówno gospodarczym, jak i politycznym.

Eksperci wskazują jednak, że zbyt optymistyczne jest oczekiwanie, iż szczyt Biden-Xi przyniesie natychmiastowe obniżenie ceł na towary sprowadzane do USA z Chin.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 38 USD i kosztowała 9.673,00 USD za tonę.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP

Komentarze