Reklama

Górnictwo

Miedź drożeje po zwłoce w opodatkowaniu chińskiego rynku nieruchomości

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną w reakcji na informacje, że chińskie władze nie spieszą się z nałożeniem podatku w sektorze nieruchomości. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej wobec 9.704,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 1,10 proc. do 4,5475 USD za funt.

Chińska agencja prasowa podała, że władze rozszerzą podatek od nieruchomości na więcej obszarów i zaczną nakładać podatki na właścicieli nieruchomości mieszkalnych, co zajmie 5 lat.

"The Wall Street Journal" informował w ub. tygodniu, że plan wprowadzenia na szerszą skalę podatku od nieruchomości w Chinach spotkał się z silnym sprzeciwem ze strony niektórych urzędników w Pekinie.

Ekonomiści Macquarie wskazują, że wprowadzenie podatku od nieruchomości w całych Chinach może zająć dużo czasu, biorąc pod uwagę takie wyzwania jak m.in. problemy techniczne czy też powszechny opór Chińczyków wobec takiej opłaty.

"Chociaż władze w Pekinie mogą wprowadzić programy pilotażowe w większej liczbie miast, zwłaszcza w tych, gdzie ceny nieruchomości szybko rosną, to wpływ tego na rynek nieruchomości i całą gospodarkę Chin powinien być ograniczony" - ocenia w rynkowej nocie Larry Hu, ekonomista Macquarie.

Chiński sektor nieruchomości odpowiada za prawie 1/4 PKB tego kraju.

Na zakończenie piątkowej sesji miedź na LME staniała o 128 USD i kosztowała 9.704,00 USD za tonę. Dzień wcześniej metal stracił 354 USD.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama