Reklama

Górnictwo

Lewica apeluje do prezydenta o zwołanie RBN ws. bezpieczeństwa energetycznego

Fot. @__Lewica / Twitter

Z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie bezpieczeństwa energetycznego - zwrócili się w środę posłowie Lewicy. Cena węgla w Polsce oszalała, a rząd i premier Mateusz Morawiecki nie radzą sobie z tym kryzysem - mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Na konferencji prasowej w Sejmie Gawkowski mówił, że sytuacja w polskiej energetyce jest dramatyczna i miliony Polaków zagrożone są ubóstwem energetycznym z uwagi m.in. na braki węgla.

Zdaniem Gawkowskiego polski rząd zawiódł, a jeszcze miesiąc temu zapewniał, że węgla nie zabraknie i polecał Polakom, by nie kupowali tego surowca w panice po zawyżonej cenie.

"Dzisiaj okazuje się, że będziemy zmieniali ustawę, która nie weszła w życie, a za ustawę, która nie weszła w życie ktoś jest odpowiedzialny, to osobą jest premier Morawiecki" - powiedział Gawkowski nawiązując do niedawno przyjętej ustawię o maksymalnej cenie węgla.

Czytaj też

Premier Morawiecki - stwierdził szef klubu Lewicy "nie poradził sobie z kryzysem energetycznym". A skoro tak - dodał - "trzeba odwołać się do wyższej instancji, trzeba szukać porozumienia i rozwiązań".

"Dlatego zwracamy się z prośbą i apelem: panie prezydencie czas na pana, czas na zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która zajmie się bezpieczeństwem energetycznym, która będzie zajmowała się rozwiązaniem problemów energetycznych milionów Polek i Polaków" - powiedział Gawkowski zwracając się do Andrzeja Dudy.

Jak mówił, cena "węgla w Polsce oszalała". "Oszalał też rząd, który na tę cenę nie umie odpowiedzieć, nie umie zarządzać tym kryzysem, nie umie zabezpieczyć tych wszystkich ludzi, którzy w Polsce boją się co będzie zimą" - powiedział poseł Lewicy.

Na rozpoczętym w środę posiedzeniu Sejm zajmie się projektem ustawy o dodatku węglowym w wysokości 3 tys. zł. Te przepisy zastąpią ustawę o maksymalnej cenie węgla na poziomie 996,60 zł, której projekt rząd przyjął w połowie czerwca.

Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, dodatek będzie wypłacany w wysokości 3 tys. zł na odbiorcę, na każde gospodarstwo domowe, które jest zarejestrowane w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków lub złożyło wniosek ze wskazaniem źródła ogrzewania opartego o węgiel. Minister zapewniła, że zaraz po wejściu w życie ustawy, chętni będą mogli składać wnioski o wypłatę dodatku węglowego do 30 listopada. (PAP)

Źródło:PAP

Komentarze