Reklama

Wiadomości

Ukraina: 50% elektrowni cieplnych wyłączonych, ponad pół miliona ludzi bez prądu

Autor. NEXTA/Twitter

Zaatakowana przez Rosję Ukraina ponosi ciężkie straty w infrastrukturze energetycznej. Opisał je na debacie w Warszawie German Galuszczenko, ukraiński minister energetyki.

Reklama

Minister Galuszczenko wziął udział w debacie pt. „Wpływ wojny w Ukrainie na sektor energetyczny". Polityk zaczął swoje wystąpienie od opisu strat w ukraińskiej infrastrukturze energetycznej spowodowanych rosyjskim atakiem. „Ponad 50% elektrowni cieplnych zostało wyłączonych. 600 tysięcy osób jest wciąż bez prądu. Zniszczono 101 stacji dystrybucji gazu i 10 składów paliw. Zalano w sposób niekontrolowany 10 kopalń, zamknięto 15 spółek wydobywczych" – mówił minister.

Reklama

„To, co staramy się robić, to naprawa w tak szybkim tempie, jak to jest możliwe. Dzięki naszym działaniom 5,6 mln gospodarstw domowych cieszy się na powrót zasilaniem w energię elektryczną" – dodał.

Galuszczenko podkreślił też, że Moskwa używała swoich surowców energetycznych do rozbijania jedności Zachodu. „Rosjanie używali gazu, żeby podzielić Zachód. Naszym zadaniem jest powstrzymanie tego, powstrzymanie Rosji przed manipulacją, przed szantażem. Tylko razem możemy wygrać wojnę energetyczną z Rosji" – dodał.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama