Ławrow: Dokończenie Nord Stream 2 to dla Niemiec kwestia honoru

25 września 2020, 16:42
48832045357_55b0fbe129_c
Fot. The Official CTBTO Photostream / Flickr

Czas uspokoić nastroje wokół Nord Stream 2, realizacja projektu jest dla Niemiec  obecnie kwestią honoru - powiedział Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, podczas konferencji prasowej.

„Jeśli chodzi o Nord Stream 2 (…) widzimy jak Stany Zjednoczone codziennie próbują upokorzyć Unię Europejską, a zwłaszcza Niemcy” - mówił Ławrow podczas wspólnej konferencji ze swoim irańskim odpowiednikiem. Dodał, że Amerykanie chcą żądają działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, rozumiejąc je jako „rezygnację z Nord Stream 2 i przejście na znacznie droższy skroplony gaz ziemny z USA”.

„To moja osobista opinia, nie mówię oficjalnie - myślę, że ta sprawa jest teraz kwestią honorową dla Republiki Federalnej Niemiec” - mówił minister.

Słowa Siergieja Ławrowa są reakcją na coraz trudniejszą sytuację Nord Stream 2. W miniony poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Waszyngton buduje koalicję, której celem jest powstrzymanie  tego kontrowersyjnego projektu.

Nieco wcześniej Angela Merkel oświadczyła ustami swego rzecznika, że w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego nie wyklucza objęcia NS2 sankcjami.W podobnym tonie wypowiadało się wielu niemieckich polityków, domagających się wycofania politycznego poparcia Berlina dla gazociągu.

Przypomnijmy, że Nord Stream 2 to gazociąg, którego roczna przepustowość wynieść ma 55 mld m3. Za budowę odpowiada spółka Nord Stream 2 AG. W projekt zaangażowanych jest kilka europejskich firm, które współfinansują jego budowę - są to: Shell, OMV, Uniper, Engie oraz Wintershall.

KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Buczacza
sobota, 26 września 2020, 13:46

Problem Niemców ? Gerhard już nad tym pracuj? Łgarow jak zawsze oderwany od rzeczywistości.

po trzecie sankcje
sobota, 26 września 2020, 02:51

Kiedyś technologia szczelinowania, teraz różne panele słoneczne i samochody w pełni i częściowo elektryczne drastycznie zmieniają środowisko biznesowe producentów węglowodorów. Rosja zaczyna mieć problem zwłaszcza w dobie wirusa, który zmniejszył mobilność społeczną. Oczywiście nie zmieni się to z dnia na dzień, ale wzrosty w branży OZE, hybrydach i innych alternatywnych są 2-cyfrowe r/r.

Tweets Energetyka24