Górnictwo
Kopalnia Bogdanka rozpoczęła eksploatację najdłuższej ściany węgla na świecie
LW Bogdanka, będąca częścią Grupy Enea, rozpoczęła eksploatację ściany o rekordowo długim, 7 km, wybiegu. Znajdująca się w pokładzie 391 w Polu Stefanów ściana to aktualnie najdłuższa eksploatowana ściana w górnictwie węgla kamiennego na świecie.
Przy jej eksploatacji wykorzystywanych będzie wiele innowacyjnych rozwiązań takich jak platforma IIoT (Industrial Internet of Things – internet rzeczy), po raz pierwszy wykorzystywana w polskim górnictwie,cyfrowy model złoża, model geomechaniczny, nowoczesne przenośniki taśmowe wyposażone w unikatowe systemy monitoringu, system monitoringu wyrobisk chodnikowych wykorzystujący skaning laserowy, narzędzie do usprawniania procesów decyzyjnych czy zakupiony w pierwszym kwartale tego roku nowoczesny kompleks kombajnowy.
Średnie wydobycie dobowe ze ściany może wynieść do 20 000 ton urobku, ale zdolność kompleksu ścianowego powinna pozwolić w niektórych etapach eksploatacji na wydobycie wynoszące nawet 30 000 ton urobku na dobę.
Kompleks ścianowy wraz z przenośnikami odstawy oddziałowej został podłączony do wdrażanej platformy IIoT (Industrial Internet of Things). Newralgiczne elementy maszyn będą monitorowane poprzez archiwizację danych ich pracy i korelowane ze zdarzeniami górniczymi. Pozwoli to na określenie cyklu życia monitorowanych elementów, co zostanie wykorzystane do planowania napraw i remontów oraz optymalizacji stanów magazynowych części zamiennych. Zbierane dane z systemów jak i zdarzeń górniczych w tzw. słowniku awarii posłużą do opracowania algorytmów predykcyjnych zwiększających możliwości przewidywania awarii, rozwiązywania problemów maszyn i urządzeń. Pozwoli to na skrócenie czasu przestojów sprzętu, a w konsekwencji – redukcję kosztów.
Wdrożony system monitoringu deformacji wyrobisk przyścianowych pozwoli z kolei na ocenę intensywności zjawiska oraz prewencję dla zachowania minimalnych wymiarów wyrobisk pozwalających na utrzymanie założonych postępów.
Obecnie trwa proces wdrażania rozwiązania umożliwiającego transport załogi przenośnikami taśmowymi przystosowanymi do przewozu ludzi, co pozwoli na dalszą poprawę wydajności i efektywnego wykorzystania czasu pracy. Szacuje się, iż rozwiązanie to pozwoli na zwiększenie efektywności ściany o około 10%.
Ściana o wybiegu ponad 7 km jest aktualnie ścianą o najdłuższym wybiegu na świecie. W przeszłości w Chinach w rejonie Mongolii Wewnętrznej eksploatowano ściany o wybiegach od 8 km do nawet 11 km, jednakże znajdowały się one na niewielkich głębokościach tj. maksymalnie do 300 m poniżej powierzchni terenu. Ściana 1/VIII/391 znajduje się na głębokości od 895 m do 1015 m poniżej powierzchni terenu.
Bogdanka od lat pozostaje najnowocześniejszą kopalnią węgla kamiennego w Polsce – bycie „Kopalnią Inteligentnych Rozwiązań” to jeden z filarów naszej strategii. Do wydobycia ze ściany 1/VIII/391 przygotowywaliśmy się od kilku lat, zarówno wykonując roboty chodnikowe jak i opracowując narzędzia cyfrowe. W efekcie będzie to pierwsza w tak wysokim stopniu „inteligentna” ściana w górnictwie węgla kamiennego w Polsce a także pierwszy przykład tak kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym internetu rzeczy. Warto podkreślić, że pomimo wyzwań związanych z pandemią realizujemy ten projekt zgodnie z harmonogramem, co jest zasługą wszystkich zaangażowanych w ten projekt” - mówi Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanka S.A. (Bogdanka)