Górnictwo
KGHM stawia na wykwalifikowanych społeczników
Ludzie, którzy działają w organizacjach pozarządowych to zwykle osoby, które świetnie się organizują i potrafią przekładać wiedzę teoretyczną na praktykę - uważa Magdalena Wróbel, dyrektor naczelna ds. zarządzania zasobami ludzkimi w KGHM Polska Miedź S.A.
Dyrektor Wróbel wzięła udział w zorganizowanym podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy panelu pt. „Nowe możliwości zawodowe dla młodych. Szanse i wyzwania szkolnictwa branżowego”. Podczas swojego wystąpienia zwracała uwagę, jak ważna jest umiejętność kooperacji - i uwaga ta dotyczy zarówno kwestii zawodowych, jak i związanych z funkcjonowaniem w życiu prywatnym.
Jednym z kluczowych aspektów procesu edukacji i nabywania kompetencji zawodowych jest w opinii przedstawicielki KGHM „zbudowane wyobrażenie o własnych talentach”, ponieważ wszystkiego nie jesteśmy w stanie się nauczyć. Trzeba w pewnym momencie zorientować się na konkretny model rozwoju.
W KGHM aż 70% pracowników posiada średnie i wyższe wykształcenie. „Myśląc o liderach, o tym czego potrzebujemy jako firma, uruchomiliśmy program pn. >Przewodnicy<. To studenci i absolwenci przeróżnych uczelni. Łączy ich pasja w zdobywaniu wiedzy, a ponadto wszyscy funkcjonują w rozmaitych inicjatywach społecznych” - mówiła. Do projektu zgłosiło się ponad 200 młodych osób, z czego wybrano 30, które najciekawiej zaprezentowały się w procesie aplikacyjnym.
„Ten społeczny pierwiastek ma dla nas ogromne znaczenie. KGHM to firma posiadająca własny etos, takich ludzi potrzebujemy” - podsumowała.