Górnictwo
KGHM: Musimy komunikować nasze potrzeby prawodawcom
”Rolą Public Affairs w spółce jest komunikowanie potrzeb prawodawcy na poziomie krajowym i unijnym. To, że jesteśmy dużym podmiotem krajowym wcale nie oznacza, że jest nam łatwiej” - mówił Radosław Żydok z KGHM Polska Miedź SA podczas Kongresu 590 w Jasionce.
KGHM jest dużym podmiotem krajowym, co jednak nie przekłada się automatycznie na łatwość funkcjonowania w polskim otoczeniu prawnym. Problem polega na tym, że w przeciwieństwie do innych, dużych koncernów, KGHM nie przeniesie się z Polski do innego kraju, gdzie otoczenie prawne i podatkowe jest bardziej przyjazne.
Pracujemy w Polsce i nie chcemy się stąd wynosić. Nie tylko wynika to z naszej misji, ale również z tego, że tutaj mamy złoża - powiedział Dyrektor Departamentu Analiz Regulacyjnych KGHM Polska Miedź Radosław Żydok.
Stąd ważną rolę w funkcjonowaniu takich spółek odgrywa Public Affairs. Polega ona na komunikowaniu - tak na poziomie krajowym, jak i europejskim - potrzeb spółki, aby już na etapie planowania nowych przepisów prawo było jak najlepiej przygotowane z punktu widzenia spółki.
"Firmy, również MŚP, powinny na etapie projektów lobbować na poziomie UE, ale i polskim, aby później nie okazywało się, że głosy sprzeciwu pojawiają się dopiero na poziomie implementacji przepisów unijnych" - dodał Dyrektor FlexSim InterMarium Warszawa Łukasz Księżopolski.
Dyskusja odbyła się podczas panelu "Public Affairs jako element dobra wspólnego" zorganizowanego w ramach Kongresu 590 w Jasionce.