Reklama

Górnictwo

JSW i Famur chcą współpracować na zagranicznych rynkach

Fot. Famur
Fot. Famur

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) i grupa Famur chcą wspólnie realizować komercyjne projekty na zagranicznych rynkach, oferując rozwiązania i usługi związane z wydobyciem węgla zarówno w kopalniach głębinowych, jak i odkrywkowych.

O zawarciu przez giełdowe spółki umowy o współpracy w tej sprawie poinformowała w poniedziałek Jastrzębska Spółka Węglowa. W przedsięwzięciu mają uczestniczyć także spółki z grupy JSW: Jastrzębskie Zakłady Remontowe i firma JSW Innowacje, działająca na rzecz wdrażania nowych technologii i rozwiązań w przemyśle wydobywczym.

"Sygnatariusze umowy planują wypracować kompleksową ofertę produktowo–usługową skierowaną na zagraniczne rynki, m.in. w Indiach, Indonezji, Kazachstanie, Australii oraz krajach obu Ameryk" - zapowiedziała rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Cytowany w komunikacie prasowym prezes JSW Daniel Ozon ocenił, że współpraca z Famurem przy wspólnych zagranicznych projektach jest szansą rozwoju obydwu spółek. Wierzę, że kooperacja (...) pozwoli przygotować kompleksową, konkurencyjną ofertę, która znajdzie zainteresowanie w zagranicznym sektorze wydobywczym" - powiedział Ozon, który liczy także na promocję polskiej myśli technicznej i technologicznej za granicą.

Prezes Famuru Mirosław Bendzera ocenił, że postawą sukcesu wspólnej oferty mogą być przede wszystkim innowacyjne rozwiązania, wypracowane przez obydwa podmioty, oraz ich bogate doświadczenie. "Skupiając się na wzroście efektywności wydobycia i automatyzacji tego procesu, przy jednoczesnym zwiększaniu bezpieczeństwa ludzi pracujących w strefach zagrożenia, dążymy do powstania Inteligentnej Kopalni, zgodnej z założeniami koncepcji Przemysłu 4.0" - powiedział Bendzera.

Prezes Famuru, należącego do czołówki światowych producentów maszyn i systemów dla górnictwa podziemnego, podkreślił rolę wydajności w procesie pozyskiwania surowców przez spółki wydobywcze na całym świecie. "Liczę, że zarówno w obszarze produktowym jak i rynkowym połączenie naszych kompetencji przełoży się na sukces działań prowadzonych w skali globalnej" - mówił Bendzera.

Grupa JSW jest największym w Unii Europejskiej producentem węgla koksowego i znaczącym wytwórcą koksu. Grupa Famur oferuje rozwiązania dla przemysłu wydobywczego; kluczowe sektory jej działalności to górnictwo podziemne i odkrywkowe, branża transportowa i przeładunkowa oraz energetyka. Zarówno JSW, jak i Famur, są notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Przed rokiem, gdy Famur przedstawiał szczegóły dotyczące finalizacji połączenia ze swoim niedawnym konkurentem, Kopeksem, przedstawiciele grupy zapowiedzieli, że w najbliższych pięciu latach zamierza ona zwiększyć do 50 proc. udział eksportu w ogólnych przychodach, wobec 30 proc. w roku 2016. Ekspansja zagraniczna to jeden z głównych celów rozwojowych grupy. "Docelowo, w perspektywie 7-10 lat, zakładamy, że większość przychodów zintegrowanej grupy to będą przychody z rynków zagranicznych" - mówił w maju 2017 r. prezes Bendzera.

Również JSW w ostatnim roku deklarowała działania na rzecz współpracy z podmiotami zagranicznymi, m.in. na rynku indyjskim. Jak podano w styczniu br., grupa JSW przy współpracy ze swoim wieloletnim partnerem - spółką ZOK z grupy EXME Berger Group - będzie zabiegać o kontrakt z firmą Coal India Limited, która zamierza wdrożyć odmetanowanie w jednej ze swoich kopalń. Chodzi o kopalnię głębinową zaprojektowaną i zbudowaną przez Polaków jeszcze w latach 60. XX wieku w pobliżu miejscowości Ranchi. Celem JSW jest zwiększenie obecności na rynku hinduskim, a także rozwijanie współpracy m.in. w zakresie wykorzystania metanu. Szansą na to jest m.in. współpraca z Coal India Limited.

Natomiast jesienią ub. roku JSW i indyjski koncern stalowy Jindal Steel and Power Limited zawarły porozumienie o współpracy, dotyczące m.in. doradztwa oraz projektów inwestycyjnych w sektorze wydobywczym. Umowa zdefiniowała główne obszary współpracy pomiędzy JSW i jedną z najszybciej rozwijających się firm indyjskiego przemysłu stalowego. Sygnatariusze porozumienia planują prowadzenie analiz i badań potencjalnych wspólnych projektów inwestycyjnych w branży wydobywczej. 

pam/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze