Reklama

Górnictwo

Grzegorz Tobiszowski Człowiekiem Roku 2017 według branżowych mediów górniczych

Fot. ME.gov.pl
Fot. ME.gov.pl

„Wizja, odwaga i determinacja” w restrukturyzowaniu sektora węgla kamiennego zadecydowały o przyznaniu tytułu Człowieka Roku 2017 przez Trybunę Górniczę i portal nettg.pl. Minister podziękował szefom polskich spółek węglowych za budowanie pozytywnego wizerunku branży.

Odbierając wyróżnienie, Tobiszowski dziękował obecnym parlamentarzystom za kreowanie pozytywnego klimatu prawnego i obecnym szefom spółek z branży wraz z przedstawicielami nauki górniczej – za budowanie jej nowego wizerunku. Ocenił, że zajmujące się branżą media mają od pewnego czasu pozytywny materiał na jej temat.

Wiceminister odnosząc się do 2017 roku, za który został wyróżniony, ocenił, że był to już czas zbierania efektów po trudnym, przełomowym roku 2016. „Myślę, że weszliśmy w 2018 r. z zarządzaniem branżą. To coś, czego nie mieliśmy w latach 2014-16, bo 2016 r. to było gaszenie pożarów, wypracowywanie wizji omówionej wcześniej ze stroną społeczną” - wskazał podczas uroczystości w Katowicach.

„Jedno, co jest myślę cenne, to dzisiaj o górnictwie nie mówi się pejoratywnie. Mówi się w kategoriach oceny, diagnoz i wyzwań. I to jest, myślę, jeden z większych sukcesów naszego środowiska. Stąd bardzo serdecznie też dziękuję, że pojawiają się osoby, które mają odwagę dostrzec wysiłek kogoś, kto zajmuje się tą branżą” - wskazał Tobiszowski.

„Myślę, że ze Śląska płynie od pewnego czasu sygnał, że umiemy tu, szczególnie w sektorze węgla kamiennego, podejmować bardzo trudne decyzje, które są skierowane ku przyszłości - ale też pokazują, że umiemy sobie radzić z trudnymi wyzwaniami. Niech płynie, to jest wielka sprawa, że umiemy pokazać, że mamy menedżerów, mamy środowisko, mamy parlamentarzystów i mamy też media górnicze” - dodał wiceminister.

Jak zaznaczyła wiceprezes Wydawnictwa Górniczego Anna Zych, gdy w 2015 r. Tobiszowski obejmował urząd, nawet z największym optymizmem trudno było przyznać, że pogrążone w kryzysie i chaosie górnictwo węgla kamiennego może stanąć na nogi – stać się branżą rentowną, perspektywiczną, zapewniającą stabilne miejsca pracy i rozwój gospodarczy regionu.

Zych mówiła, że wbrew antywęglowym dogmatom, wiceminister energii nie bał się postawić znaku równości między górnictwem, a bezpieczeństwem energetycznym kraju. Podkreślał konieczność wykorzystania w eksploatacji nowoczesnych technologii i innowacyjności, wzmocnienia rangi górniczej nauki. Miał odwagę rozmawiać z ludźmi i podejmować decyzje, biorąc za nie odpowiedzialność, a także potrzebną determinację.

Wśród zasług Tobiszowskiego wiceprezes Wydawnictwa Górniczego wymieniła: uporządkowanie struktury branży, zapewnienie finansowania jej rozwoju, uzyskanie w Komisji Europejskiej notyfikacji programów naprawczych, czy przyjęcie programu dla branży do 2030 r.

Zych podkreśliła, że o przyznaniu tytułu Człowieka Roku 2017 Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl zdecydowali czytelnicy. Według internetowych statystyk z portalu nettg.pl w ub. roku skorzystało 1,14 mln indywidualnych użytkowników (o 16 proc. więcej niż w 2016 r.). Liczba odsłon tekstów, w których padło nazwisko wiceministra, wyniosła 1,16 mln.

Wydawnictwo Górnicze działa od 1994 r., w 2001 r. połączyło się z wydawnictwem Wiadomości Górnicze. Obecnie wydaje papierowy Tygodnik Trybuna Górnicza, portal nettg.pl, a także serwis multimedialny Agencji Gospodarczej Energia Press. Publikuje czasopisma naukowe Wiadomości Górnicze oraz Budownictwo Górnicze i Tunelowe, a także m.in. książki o tematyce technicznej.

Czasopisma Wydawnictwa Górniczego adresowane są do pracowników branży, ale i do interesujących się nią mieszkańców regionu. Z woj. śląskiego pochodzi 64 proc. użytkowników portalu nettg.pl; wśród miast, w których jest czytany, dominują Katowice i Warszawa. Najpopularniejszy materiał w ub. roku (blisko 50 tys. odsłon) dotyczył rekompensat za utracone prawo do deputatów węglowych.

kn/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze