Reklama

Górnictwo

Gospodarka USA napędza ceny miedzi

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie zwyżkują kolejną sesję w obliczu optymistycznych perspektyw kolejnych wydatków fiskalnych dla amerykańskiej gospodarki, co pobudzi popyt m.in. na metale. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych zyskuje 0,6 proc. do 8.019,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,64 proc. do 3,6285 USD za funt.

W czwartek nową propozycję wsparcia fiskalnego dla amerykańskiej gospodarki przedstawi prezydent elekt Joe Biden.

Biden będzie szukał wsparcia i porozumienia z Republikanami w sprawie kolejnej rundy stymulowania gospodarki, osłabionej przez pandemię Covid-19.

Tymczasem inwestorzy śledzą sytuację w Chinach, gdzie władze borykają się z wybuchem epidemii koronawirusa w prowincji Hebei, otaczającej Pekin.

image

 

Wykrywane codziennie nowe lokalne zakażenia w pobliżu stolicy wywołują obawy o kolejną falę pandemii w kraju, w którym koronawirus od wielu miesięcy utrzymywany jest zasadniczo pod kontrolą.

W stolicy prowincji Hebei, liczącym 11 mln mieszkańców mieście Shijiazhuang, wprowadzono lockdown. Tu wykryto ostatnio najwięcej zachorowań.

Niektórzy producenci miedzi w Hebei i jej okolicach ograniczają produkcję - podają eksperci Shanghai Metal, którzy przeprowadzili ankietę wśród lokalnych przedsiębiorców.

"Zamknięcie chińskiego Hebei utrudnia transport, ale na razie ma ograniczony wpływ na działalność produkcyjną" - piszą z kolei w notatce analitycy Jinrui Futures.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zdrożała o 112 USD do 7.976,00 USD za tonę, ale w poniedziałek metal na LME staniał aż o 267 USD.

Źródło:PAP

Komentarze