Reklama

Górnictwo

Chludziński: Nasze produkty są niezbędne dla przeprowadzenia transformacji energetycznej

Fot. www.kghm.com
Fot. www.kghm.com

Zdaniem Marcina Chludzińskiego, prezesa KGHM Polska Miedź S.A., polityka klimatyczna Unii Europejskiej to dla przemysłu miedziowego zarazem wielka szansa i ogromne wyzwanie. „75% technologii wspierających neutralność klimatyczną opartych jest na miedzi i srebrze. Nasze produkty są kluczowe w kontekście transformacji energetycznej” - przekonywał podczas VI kongresu DISE.

Z danych, które zaprezentował prezes KGHM wynika jednoznacznie, że przemysł miedziowy ma "stosunkowo mały wpływ na środowisko, a równocześnie jest niezbędny dla transformacji". "Zapotrzebowanie na miedź, w kontekście na przykład produkcji turbin czy paneli, to są wzrosty liczone w setkach procent w perspektywie roku 2050". Kluczowym dylematem staje się jednak, czy europejskie firmy oraz państwa wybiorą surowiec pochodzący ze Starego Kontynentu, czy może sięgną po odpowiedniki z innych części świata. 

"Ślad węglowy w produkcji europejskiej jest dwukrotnie mniejszy niż w innych regionach. Biorąc pod uwagę założenia filozoficzne transformacji, najrozsądniejsze ze względów środowiskowych jest wykorzystywanie miedzi produkowanej w Europie. Pracujemy nad świadomością tego faktu w kręgach unijnych poprzez zawiązanie aliansu firm miedziowych. Mamy już pewne osiągnięcia, jak choćby to, że hutnictwo miedziowe zostało niedawno ponownie wpisane na listę przemysłów energochłonnych" - mówił Marcin Chludziński. Zwracał również uwagę, że argumenty dot. miedzi i srebra jako surowców niezbędnych do transformacji również znalazły zrozumienie w Brukseli.

Prezes KGHM zadeklarował, że w perspektywie roku 2030 kierowana przez niego spółka zamierza pozyskiwać połowę zużywanej energii ze źródeł odnawialnych oraz paliw przejściowych. Obecnie KGHM pokrywa 18% zapotrzebowania za sprawą wewnętrznej generacji. Spółka dysponuje również projektami fotowoltaicznymi na różnych etapach realizacji. "Inwestujemy w takie projekty zwlaszcza we własnym zakresie i tam gdzie możemy je podłączyć do naszych >odbiorników<" - wyjaśniał. "Chcemy nie tylko budować takie projekty, ale jesteśmy rownież zainteresowani tymi, ktore można nabyć" - dodał. 

W opinii Marcina Chludzińskiego cele postawione przed polskim przemysłem są "bardzo ambitne, ale możliwe do osiągnięcia". Niezwykle ważne w tym kontekście jest, abyśmy wykorzystując np. fundusze unijne rozwijali polskie technologie.

  • KGHM
Reklama

Komentarze

    Reklama