Reklama

Górnictwo

Chiny importują rekordowe ilości węgla z USA

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Eksport amerykańskiego węgla do Chin stale rośnie. Tylko w pierwszej połowie 2021 roku osiągnął rekordowy poziom 5,4 mln ton.

Dane opublikowane przez amerykański departament energii wskazują, że do pierwszej połowy 2021 r. USA wyeksportowały do Chin 5,4 mln ton węgla. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku, eksport wyniósł niewiele ponad 531 tys. ton.

Zwiększony import amerykańskiego węgla jest wynikiem nieoficjalnego ograniczenia zakupu węgla z Australii, po tym jak pod koniec 2020 roku australijski rząd skrytykował chińskie działania związane z walką z COVID-19. By zaspokoić swoje zapotrzebowanie, Chiny potrzebują importu surowca z innych krajów. 

"Zatrzęsienie" przechodzi także  transport kolejowy. Według ostatnich danych Association of American Railroads, amerykańskie koleje przetransportowały w tym roku 2,8 miliona wagonów węgla, co oznacza dodatkowe 68 tys. jednostek.

Obecnie Chiny są największym konsumentem węgla na świecie. Rozpędzająca się po okresie pandemii gospodarka wykazuje ogromne zapotrzebowanie na surowce energetyczne.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (6)

  1. mannet

    Wiadomość z przyszłości: Izrael importuje tankowcami rekordowe ilości wody, która przetwarzana jest w elektrowniach fotowoltaiczo-wodorowych w energetycznym okręgu przemysłowym na pustyni Negew. To zintegrowany efekt działania w świecie wielu start-upów m.in. w rozwijaniu sprawności energetycznej paneli PV oraz sukcesu izraelskiej firmy w podjętym działaniu badawczo-rozwojowym nad technologią i techniką umożliwiającą produkcję do 30 proc. więcej zielonego wodoru niż w przypadku dotychczasowych procesów elektrolizy. Jak zapewniają izraelscy naukowcy i inżynierowie za pomocą elektrowni fotowoltaicznych na pustyni Negew przemysłu wodorowego będzie możliwe pro futuro zapewnienie wymaganej jego ilości dla całego transportu kolejowego i towarowego oraz samochodów osobowych w Izraelu. W tej domenie cała emisja CO2 zostanie zamieniona na emisję H2O.

    1. a

      Zwłaszcza nocą...

    2. mannet

      Co zwłaszcza nocą? Rolnik energetyczny w nocy nie pracuje. Od zmierzchu do nocy to trzeba dostarczyć do miejsc tankowania plon wodorowy z energetycznych pól fotowoltaicznych na pustyni Negew po młóceniu cząsteczek wody w elektrolizerach.

  2. A

    Ale jak to, przecież zapewniano nas, że węgiel się skończył! Szok, niedowierzanie i milion pytań bez odpowiedzi... .

  3. Fanklub Daviena i GB

    No cóż: USA pod rządami neomarksistów stacza się w III Świat i amerykańskie hity eksportowe do Chin to soja, LNG i węgiel a swój rynek gigantycznymi cłami i embargiem chronią przed chińskimi komputerami, smartfonami, oprogramowaniem... USA do Chin węgiel a Chiny do USA elektronikę użytkową - starszym czytelnikom coś ta sytuacja przypomina... :D

    1. Europejczyk z Alp

      Tak! Przypomina sytuacje gdy Stalin dostarczal surowce Hitlerowi surowce, choc wiedzial ze ten go kiedys zaatakuje

    2. rmarcin555

      @Fanklub Daviena i GB. No i? Najważniejsze, że Chiny nie mają jak produkować zaawansowanych procesorów.

    3. a

      tak samo jak i dostarczał surowce do USA na budowę rakiet - biznes is byznes

  4. historiaPL

    Tak w Chinach wygląda ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, wg. zasady: więcej - droższy towar - mniejsze koszt produkcji. Ba - gdzie jest ochrona środowiska i dobrobyt większości?.

    1. a

      proponuję ; jaka jest emisja CO2 na jednego mieszkańca w Chinach a jak to się ma do innych krajów.

  5. rob ercik

    Tik tak, USA walczy o demokrację wraz z sojusznikiem z Australii, ale gdy chodzi o przejęcie ryku węgla ... sentymenty na bok ... by by Australio ... Jakieś wnioski dla nas?

  6. Pentody

    I znów - mamy zamknąć naszego polskiego grilla, a tam komin dymi coraz bardziej.

Reklama