Górnictwo
Ceny miedzi na LME w Londynie spadają
Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie zniżkują w reakcji na narastające napięcia w relacjach USA-Chiny i po złagodzeniu zakłóceń w dostawach miedzi z Ameryki Południowej.
Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany niżej o 0,6 proc. - po 6.273,00 USD za tonę, najniżej od miesiąca - podają maklerzy.
Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje jednak 0,64 proc. do 2,8105 USD za funt.
Napięcia w relacjach USA-Chiny grożą komplikacjami dla ożywienia gospodarczego na świecie po pandemii kornawirusa i dla popytu na metale przemysłowe - wskazują analitycy.
W tym tygodniu relacje amerykańsko-chińskie są "poddawane testowi", bo wysoki rangą urzędnik amerykańskiej administracji jest z wizytą na Tajwanie.
Szef amerykańskiego resortu zdrowia i służb społecznych Alex Azar spotkał się w poniedziałek z prezydent Tajwanu Caj Ing-wen, rozpoczynając wizytę na tej wyspie jako najwyższy rangą oficjalny przedstawiciel USA od czasu zerwania formalnych stosunków dyplomatycznych w 1979 r.
Wizyta już wywołała gniewną reakcję Pekinu, który uważa Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i jest przeciwny wszelkim jego niezależnym kontaktom z innymi państwami, a zwłaszcza z USA.
Rząd chiński określił wizytę Azara jako "zdradę" zobowiązania Waszyngtonu powstrzymania się od oficjalnych kontaktów z Tajwanem.
Tymczasem na rynkach miedzi rośnie podaż tego metalu, bo coraz więcej kopalń miedzi w Ameryce Południowej przywraca normalną produkcję po okresie zawirowań związanych z epidemią koronawirusa.
Czołowy na świecie producent miedzi - Chile - jest ostrożnie optymistyczny co do prognoz produkcji miedzi, ale ostrzega, że koronawirus nadal stanowi zagrożenie dla tej branży.
Chilijska rządowa agencja Cochilco podała, że chilijska produkcja miedzi w tym roku spadnie zaledwie o 1,2 proc., ponieważ kopalnie radzą sobie z produkcją, odkładając mniej istotne dla nich działania takie jak m.in. konserwacje urządzeń wydobywczych.
Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 170 USD, czyli 2,6 proc., do 6.308,00 USD za tonę.