Reklama

Górnictwo

Ceny miedzi na LME lekko rosną, perspektywy w handlu polepszają się

Fot. www.kghm.com / ilustracyjne
Fot. www.kghm.com / ilustracyjne

Ceny miedzi na giełdzie metali LME idzie w lekko w górę, podczas gdy przedstawiciele USA i Chin są coraz bliżej spotkania twarzą w twarz, by kontynuować zawieszone od maja rozmowy handlowe. Miedź na LME w Londynie w transakcjach 3-miesięcznych drożeje o 0,2 proc. do 6,027USD za tonę.

Podczas poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadły o 0,75 proc. (45 USD) do 6.019 USD/t.  

W poniedziałek prezydent USA Donald Trump odbył konsultacje z CEO największych amerykańskich spółek technologicznych (m.in. Alphabet, Intel, Qualcomm, Broadcom), w celu ustalenia dalszych działań ws. złagodzenia restrykcji nałożonych na chiński koncern Huawei oraz wznowienia możliwości sprzedaży produktów z USA chińskiej firmie. 

Według rzecznika Białego Domu Judda Deerego, "prezesi spółek wnosili o przyznanie terminowych decyzji licencyjnych ws. Huawei od Departamentu Handlu, na co prezydent się zgodził". 

Wcześniej władze USA zapowiedziały, że firmy z USA będą mogły uzyskać pozwolenie na sprzedaż swoich produktów chińskiemu koncernowi technologicznemu Huawei, o ile nie będzie to stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego. Media spekulują, że ewentualne złagodzenie polityki wobec chińskich firm może napotkać opór w Kongresie USA.

Możliwość czasowego ograniczenia restrykcji wobec koncernu Huawei stanowi część ustaleń ze szczytu G20 między prezydentem USA i Chin. Oczekuje się, że Chiny odpowiedzą na takie działania administracji USA wznowieniem zakupów amerykańskich płodów rolnych.

W czwartek przedstawiciele USA i Chin odbyli rozmowę telefoniczną ws. relacji handlowych między dwiema największymi gospodarkami świata. 

"Rozmowy są do tego stopnia zaawansowane, że zorganizowanie spotkań twarzą w twarz ma dla nas sens" - powiedział sekretarz handlu USA Steven Mnuchin po odbyciu rozmowy z przedstawicielami Chin. 

Zapasy miedzi na LME spadły o 725 ton do 295.725 ton. (PAP Biznes)

Reklama

Komentarze

    Reklama