Górnictwo
Cena miedzi spada pomimo poprawy na rynku chińskim
Miedź na giełdzie metali LME w Londynie tanieje, pomimo dobrych wskaźników PMI z Chin, sygnalizujących poprawę w tamtejszej gospodarce. Miedź w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniana o 1,5 proc. niżej - po 4.876,50 USD za tonę - podają maklerzy.
Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 1,14 proc. do 2,2025 USD za funt.
Z gospodarki Chin napływają optymistyczne sygnały o ożywaniu gospodarki po epidemii koronawirusa, ale w innych krajach Azji już nie jest tak dobrze.
PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w III wyniósł 52,0 pkt. wobec 37,5 pkt. miesiąc wcześniej - podano we wtorek wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 44,8 pkt.
Z kolei w środę Caixin podał, że PMI dla przemysłu Chin w III wyniósł 50,1 pkt. wobec 40,3 pkt w II, a analitycy oczekiwali 45,0 pkt.
Słabe wskaźniki PMI w przemyśle ma jednak Japonia - w III PMI wyniósł 44,8 pkt. Z kolei Korea Południowa zanotowała w III spadek eksportu o 0,2 proc. rdr, podczas gdy analitycy szacowali wzrost na 1,6 proc. Eksport do Chin spadł o 5,8 proc., a dostawy półprzewodników spadły w III o 2,7 proc.
Biorąc pod uwagę słabe dane makro z wielu części świata ekonomiści są coraz mniej przekonani co do możliwości wyjścia "w kształcie litery V" z nadciągające globalnej recesji.
"Podczas gdy wskaźniki popytu na miedź poprawiają się w Chinach, to trudności w eksporcie są coraz większe, ponieważ coraz więcej krajów popada w problemy gospodarcze i społeczne" - zauważa Helen Lau, analityczka Argonaut Securities.
Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME wzrosła o 182 USD do 4.951,00 USD za tonę.
W I kw. 2020 miedź na LME staniała o prawie 20 proc.