Reklama

Górnictwo

Cena miedzi na LME w Londynie rośnie po danych PMI w Chin

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie drożeje po danych PMI z Chin. Metal w dostawach 3-miesięcznych na LME jest wyceniany wyżej o 2,2 proc. - po 4.872,00 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź drożeje o 1,67 proc. do 2,1915 USD za funt.

Na rynkach widać większy optymizm po sygnałach zdrowienia chińskiej gospodarki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w III wyniósł 52,0 pkt. wobec 37,5 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 44,8 pkt.

Z kolei w usługach PMI w III w Chinach wyniósł 52,3 pkt. wobec 29,6 pkt. w II, a analitycy spodziewali się 42,0 pkt.

Jednak prognozy dla chińskiej gospodarki pozostają niepewne, ponieważ kraj stoi w obliczu rosnącego zagrożenia związanego ze spadkiem popytu zewnętrznego w związku z globalną pandemią
koronawirusa.

"Chiński PMI przekroczył oczekiwania rynku, ale gospodarka będzie miała trudności w II kwartale w reakcji na rosnące ryzyka zewnętrzne" - mówi Wang Yue, analityk Shanghai East Asia Futures Co.

Na zakończenie poprzedniej sesji cena miedzi na LME spadła o 21 USD do 4.770,00 USD za tonę.

W I kw. 2020 miedź na LME staniała o 22 proc., ponieważ rozprzestrzeniający się na świecie koronawirus ograniczył popyt na metale przemysłowe. To najgorszy kwartał dla notowań miedzi od 2011 r.

W 2020 r. nadpodaż miedzi na światowym rynku może wynieść ponad 800.000 ton. Byłaby to najwyższa nadwyżka miedzi od 2001 r. - oceniają analitycy Capital Economics Ltd.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama