Reklama

Górnictwo

Cena miedzi na LME rośnie

Fot. Energetyka24 / ilustracyjne
Fot. Energetyka24 / ilustracyjne

Miedź na LME w Londynie drożeje wraz z innymi metalami przemysłowymi. W dostawach 3-miesięcznych metal zyskuje o 0,4 proc. do 5.948,00 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zwyżkuje o 0,28 proc. do 2,6880 USD za funt. 

Metal na giełdzie SHFE w Szanghaju zdrożał o 0,6 proc. do 46.980 juanów za tonę, ale w tym tygodniu stracił 1,4 proc. i był to już 5. z kolei tydzień ze spadkiem notowań. 

Inwestorzy czekają na wyjaśnienie sytuacji w sporze handlowym pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. 

"Eskalacja wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami znów zatrzęsła rynkami w ostatnich tygodniach, a inwestorzy gwałtownie wyprzedawali towary takie jak miedź" - mówi Jeffrey Currie, analityk Goldman Sachs. 

Podczas poprzedniej sesji miedź na LME zakończyła handel na poziomie 5.926,00 USD za tonę, po zniżce notowań o 2 dolary. 

W tym tygodniu miedź staniała na LME o 1,8 proc. 

Analitycy Goldman Sachs szacują, że miedź na Comex w Nowym Jorku może stanieć do 2,20-2,30 USD za funt do końca tego roku - najniżej od 2016 r. - z powodu konfliktu handlowego Waszyngtonu z Pekinem. 

"Donald Trump jest zupełnie nieprzewidywalny" - mówi John LaForge, ekonomista Wells Fargo Investment Institute.

"Deal USA z Chinami może zostać osiągnięty nawet jutro. Dlatego ceny metali jeszcze nie osiągnęły dna i mogą zniżkować dopóki nie będzie zawartej umowy handlowej" - ocenia. (PAP Biznes) 

Reklama

Komentarze

    Reklama