Białoruś i Rosja coraz bliżej porozumienia ws. cen gazu

29 września 2020, 16:32
5PtyZqG27rBy7fCAC16qlPaUh3Al9pAF
Fot. www.kremlin.ru

Mińsk i Moskwa osiągnęły postęp w negocjacjach dotyczących cen gazu w roku 2021 - poinformował Władimir Siemaszko, ambasador Białorusi w Rosji.

Obecnie reżim Aleksandra Łukaszenki płaci 127 dolarów za tysiąc metrów sześciennych rosyjskiego gazu. Białorusini od dłuższego czasu nalegają jednak na obniżenie tej ceny.

„Spotkałem się z Aleksiejem Millerem w Petersburgu, osiągnęliśmy postęp w rozmowach, nie będę mówił o niuansach” - powiedział dziennikarzom Siemaszko, dopytywany o cenę surowca na przyszły rok.

Dyplomata wspomniał, że cały proces zostanie rozłożony na etapy. „Najprawdopodobniej jakiś krok zostanie uczyniony już 1 stycznia 2021 r”.

Na początku kwietnia br. Białoruś wysłała wniosek dotyczący obniżenia ceny rosyjskiego gazu - informował o tym minister energii Wiktor Karankiewicz.

Białorusini uzasadniali swoje żądania sytuacją na światowych rynkach oraz poważną obniżką ceny m.in. gazu ziemnego. Wśród zaproponowanych rozwiązań znalazł się m.in. „zakup części gazu na platformach giełdowych, po konkurencyjnych cenach”. 

Zdaniem białoruskiego prezydenta w obecnych warunkach ceny gazu dla jego kraju powinny kształtować się na poziomie 40-45 dol.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24