Reklama

Górnictwo

ARP: w marcu nieznacznie wzrosły krajowe ceny węgla dla energetyki i ciepłownictwa

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Ceny polskiego węgla kamiennego dla energetyki w marcu br. wzrosły o 0,25 proc. wobec lutego, a ceny dla ciepłownictwa były wyższe o 3,5 proc. - podała Agencja Rozwoju Przemysłu. Zarówno krajowy węgiel dla energetyki, jak i dla ciepłownictwa, był droższy niż przed rokiem.

Na rynkach międzynarodowych marzec był kolejnym miesiącem spadków cen węgla. W europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) zmalały one w odniesieniu do lutego o 0,2 proc. i były o 28,8 proc. niższe niż przed rokiem.

Katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu, monitorujący rynek węgla kamiennego i sytuację w polskim górnictwie, podał w poniedziałek wartości, jakie osiągnęły w marcu br. dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

W marcu br. polski węgiel dla energetyki był nieznacznie, o 1,7 proc. droższy niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, a w odniesieniu do węgla dla ciepłownictwa średni wzrost wartości indeksu rok do roku wyniósł 7,4 proc.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła).

Średniomiesięczna wartość indeksu cen węgla dla energetyki (PSCMI1) wyniosła w marcu 262,49 zł za tonę, wobec 261,84 zł za tonę w lutym i 268,32 zł za tonę w styczniu. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w marcu było to 12,06 zł za gigadżul energii, wobec 11,95 zł za gigadżul energii w lutym i 12,05 zł za gigadżul w styczniu.

Indeks cen węgla dla ciepłownictwa (PSCMI2) osiągnął w marcu br. wartość 327,21 zł za tonę, wobec 316,14 zł za tonę w lutym i 298,77 zł za tonę w styczniu br. W przeliczeniu na uzyskiwaną z węgla energię, w marcu było to 13,80 zł za gigadżul energii, wobec 13,25 zł w lutym i 12,69 zł w styczniu.

Jak podała w poniedziałek ARP, średnia wartość indeksu węgla dla energetyki w pierwszym kwartale 2020 r. wyniosła 263,92 zł za tonę - o 3 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2019 r., zaś o 0,75 proc. mniej niż w czwartym kwartale zeszłego roku.

Średnia wartość indeksu ciepłowniczego wyniosła w pierwszym kwartale br. 313,68 zł za tonę - to o 2,9 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2019 r. oraz 2,1 proc. więcej niż w czwartym kwartale ub. roku.

Trzeci miesiąc 2020 roku przyniósł dalsze spadki światowych cen węgla w europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia). W marcu br. miesięczna wartość indeksu DES ARA zmalała o 0,2 proc. w porównaniu do lutego. To ponad 28,8 proc. mniej niż rok wcześniej. Polskie marcowe indeksy cenowe w przeliczeniu na warunki portów ARA wyniosły 75,48 USD za tonę węgla dla energetyki oraz 86,39 USD za tonę węgla na potrzeby ciepłownictwa.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Agencja oblicza je wspólnie z Towarową Giełdą Energii. Bazują one na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Również w poniedziałek ARP opublikowała dane dotyczące krajowego wydobycia i sprzedaży węgla w marcu br. W trzecim miesiącu roku kopalnie wyprodukowały 5,1 mln ton tego surowca (wobec ponad 5,4 mln ton w marcu 2019), a sprzedały ok. 4,5 mln ton (wobec ponad 5 mln ton rok wcześniej). Różnica między wielkością miesięcznego wydobycia i wielkością sprzedaży zbliżyła się do 0,6 mln ton. Niesprzedany węgiel trafił na przykopalniane zwały, gdzie w końcu marca leżało już ponad 7,6 mln ton surowca wobec ok. 7,1 mln ton miesiąc wcześniej oraz 2,4 mln ton przed rokiem.

Źródło:PAP

Komentarze