• Partner główny
    Logo Orlen

Górnictwo

ARP: w maju nieznacznie spadły ceny węgla dla energetyki, a wzrosły dla ciepłownictwa

Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

W maju br. cena węgla dostarczanego do energetyki była nieznacznie, o 0,4 proc., niższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła o 3 proc. i była najwyższa od blisko 5 lat - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Katowicki oddział ARP, monitorujący sytuację w górnictwie węgla kamiennego, podał w poniedziałek wartości, jakie osiągnęły w maju tego roku dwa indeksy obrazujące sytuację na krajowym rynku węgla energetycznego.

Indeks PSCMI1 (z ang. Polish Steam Coal Market Index) wyraża ceny węgla dla tzw. energetyki zawodowej i przemysłowej (do produkcji energii elektrycznej), natomiast indeks PSCMI2 - dla ciepłowni przemysłowych i komunalnych (do wytwarzania ciepła). ARP oblicza miesięczne indeksy wspólnie z Towarową Giełdą Energii.

"Maj 2018 r. przyniósł rekordowy wynik cen węgla dla rynku ciepłownictwa w Polsce, widziany ostatnio prawie pięć lat temu, a indeks węgla przeznaczonego do energetyki zachował swą wartość z poprzedniego miesiąca. Doskonale radziły sobie również światowe indeksy, a cena węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) dorównuje powoli tym z pierwszych miesięcy minionej zimy" - wynika z informacji ARP, publikującej wartości miesięcznych indeksów w portalu Polski Rynek Węgla.

W maju wartość indeksu dla rynku energii elektrycznej wyniosła 237,20 zł za tonę (wobec 238,22 zł za tonę w kwietniu, 230,75 zł/t w marcu i 228,22 zł/t w lutym), a w przeliczeniu na jeden gigadżul uzyskanej z węgla energii indeks - po raz piąty od grudnia 2015 roku - osiągnął wartość powyżej 10 zł za gigadżul. W maju było to dokładnie 10,73 zł za gigadżul, wobec 10,79 zł w kwietniu oraz 9,64 zł za gigadżul w grudniu 2017 r.

"Indeks PSCMI1 (dla węgla dla energetyki - PAP) rósł nieprzerwanie od ośmiu miesięcy i od początku 2018 r. wzrost ten wyniósł już ponad 5 proc. W maju przyszło jednak uspokojenie cen i niewielka korekta, o 0,4 proc. (w stosunku do kwietnia)" - podała Agencja. Ceny osiągnięte w maju br. są jednak prawie o 14 proc. wyższe niż w maju zeszłego roku.

W segmencie ciepłowniczym wartość indeksu PSCMI2 dla ciepłowni i pozostałych odbiorców krajowych wzrosła w maju, w stosunku do kwietnia, prawie o 3 proc., osiągając wartość 303,05 zł za tonę, wobec 294,68 zł za tonę w kwietniu, 297,18 zł za tonę w marcu i 299,16 zł za tonę w lutym. Oznacza to 12,41 zł za gigadżul uzyskanej z węgla energii, wobec 12,11 zł w kwietniu i 12,23 zł w marcu.

"Indeks PSCMI2 (dla węgla dla ciepłownictwa - PAP), przebił barierę 300 zł za tonę, do której sukcesywnie zbliżał się już od kilku miesięcy (...). Ostatnio taką wartość osiągnął w październiku 2013 r. W porównaniu z kwietniem 2018 r. indeks wzrósł prawie o 3 proc., a w odniesieniu do maja zeszłego roku obecna wartość indeksu jest wyższa o ponad 30 proc." - wynika z danych ARP.

Indeksy tworzone wspólnie przez ARP i TGE bazują na danych miesięcznych ex-post i wyrażają cenę zbytu węgla kamiennego w jakości dostosowanej do potrzeb odbiorców. Wyrażona w indeksach wartość to cena węgla netto "na wagonie" w punkcie załadunku - bez uwzględnienia podatku akcyzowego, kosztów ubezpieczenia oraz kosztów dostawy.

Analiza indeksów w ostatnich miesiącach wskazuje, że choć ceny węgla energetycznego są najwyższe od kilku lat, wciąż jest to poniżej rekordowego poziomu z pierwszych miesięcy 2012 r., kiedy indeks obrazujący krajowe ceny węgla dla energetyki wynosił maksymalnie 283,61 zł, a dla ciepłownictwa 357,65 zł.

Indeksy cenowe pozwalają odnieść krajowe ceny węgla do tych obowiązujących na międzynarodowych rynkach. W europejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) w maju najwyższą wartość indeksu tygodniowego odnotowano 18 dnia miesiąca, kiedy indeks wyniósł 92,88 dol. za tonę węgla energetycznego o określonych parametrach. Najbardziej - do poziomu powyżej 100 dol. za tonę węgla energetycznego - wzrosły w maju ceny w obszarze Azji-Pacyfiku.

Polskie Indeksy Rynku Węgla Energetycznego to grupa wskaźników cen wzorcowego węgla energetycznego, produkowanego przez krajowych producentów i sprzedawanego na krajowym rynku energetycznym oraz krajowym rynku ciepła. Wyznaczane są co miesiąc na podstawie danych przetwarzanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, przy współpracy Towarowej Giełdy Energii. Obie instytucje wraz z Instytutem Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk w Krakowie są współwłaścicielami metodologii obliczania indeksów.

MZ / PAP

Komentarze