Reklama

Górnictwo

Główny Instytut Górnictwa funduje stypendia studentom

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Nawet 1,5 tys. zł brutto miesięcznego stypendium mogą otrzymać studenci, zainteresowani po ukończeniu studiów pracą w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. Z myślą o przyszłych kadrach instytut uruchomił fundusz stypendialny. Będą mogli z niego korzystać też pracownicy GIG.

„Zależy nam na pozyskaniu zdolnych, młodych ludzi, którzy w przyszłości będą mogli tworzyć kadrę naukowo-badawczą naszego Instytutu” – powiedział w piątek PAP dyrektor naczelny GIG prof. Stanisław Prusek. Przypomniał, że katowicki GIG należy do największych instytutów badawczych w Polsce.

„Jesteśmy otwarci na pracowników, którzy pomogą nam odważnie podejmować trudne, innowacyjne wyzwania badawcze” – zapewnił profesor, podkreślając, że każdy wniosek o stypendium będzie rozpatrywany indywidualnie.

Środki zgromadzone w funduszu są przeznaczone na stypendia dla wyróżniających się studentów, których zatrudnieniem, po ukończeniu studiów, jest zainteresowany Instytut. O stypendium mogą ubiegać się studenci ostatniego roku stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia, pierwszego roku stacjonarnych lub niestacjonarnych studiów drugiego stopnia oraz trzeciego roku jednolitych studiów magisterskich.

Potencjalny stypendysta GIG przede wszystkim musi osiągać bardzo dobre wyniki w nauce, a więc uzyskać średnią ocen co najmniej 4,5, a także spełniać inne warunki wymienione w regulaminie funduszu - jednym z nich jest zadeklarowanie chęci podjęcia pracy w GIG oraz osiągnięcia naukowe w dziedzinach związanych z profilem działalności Instytutu.

Stypendia są przyznawane na pisemny wniosek, który składa się w dziale kadr i organizacji GIG w terminie od 1 września do 31 marca każdego roku. Decyzję o przyznaniu stypendium i jego wysokości podejmuje komisja stypendialna powołana przez dyrektora Instytutu. Stypendium będzie wypłacane w miesięcznych ratach, a jego wysokość może wynosić do 1,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Z funduszu będą także mogli korzystać pracownicy GIG wyjeżdżający na staże zagraniczne lub wymianę międzynarodową w celu zdobycia i poszerzania wiedzy. W tym przypadku stypendium ma stanowić element wsparcia, służący zwiększeniu mobilności pracowników Instytutu oraz podnoszeniu ich kompetencji we współpracy w międzynarodowych zespołach badawczych.

Katowicki GIG jest instytutem badawczym nadzorowanym przez ministra energii. Jego misją jest „prowadzenie badań naukowych oraz działalności wdrożeniowej i usługowej dla kształtowania korzystnych relacji człowiek-przemysł-środowisko”.

Podstawowymi obszarami działalności Instytutu są: górnictwo i geoinżynieria, bezpieczeństwo przemysłowe, inżynieria środowiska, zrównoważone technologie energetyczne, zagadnienia związane z jakością oraz edukacja i szkolenia.

Przedstawiciele Instytutu podkreślają, że większość badań prowadzonych w GIG kończy się jako „wyrób nadający się do sprzedaży”, a ich wyniki mają charakter użytkowy i wdrożeniowy. Ok. 85 proc. przychodów pochodzi z komercjalizacji badań naukowych. Ich źródłem są prace uzyskiwane w wyniku wygranych przetargów i konkursów oraz usługi wykonywane na zlecenie partnerów krajowych i zagranicznych.

Zobacz także: JSW o przejęciu Przedsiębiorstwa Budowy Szybów: analizy nie oznaczają decyzji

Reklama

Komentarze

    Reklama