Reklama

Ropa

Gigant ze stali trafił do gdańskiej rafinerii Lotosu

  • Fot. AgustaWestland.
    Fot. AgustaWestland.

Ważąca 290 ton kolumna na instalację HVDU (destylacji hydrowaksu) dotarła drogą morską z Rotterdamu do rafinerii Lotosu w Gdańsku. To największy i najcięższy aparat na instalacjach Projektu EFRA.

Kolumna, która będzie przerabiać 95 ton hydrowaksu na godzinę mierzy blisko 48 metrów długości.

,,Od połowy stycznia do końca lutego plan budowy przewiduje dostarczenie drogą morską i montaż wszystkich największych urządzeń w ramach Projektu EFRA" – podkreśla Grzegorz Błędowski, dyrektor Projektu EFRA w Grupie LOTOS S.A. ,,Rozładowaliśmy ze statku kolumnę HVDU, a pod koniec stycznia przewidziana jest dostawa pozostałych urządzeń (kolumny destylacyjnej i dwóch reaktorów instalacji opóźnionego koksowania – DCU). Na placu budowy trwają finalne prace przy montażu kilku sekcji konstrukcji stalowej otaczającej reaktory koksowania. Zostaną one zamontowane razem z reaktorami w ramach tzw. operacji <<heavy lift>>. Wysokość konstrukcji wraz z fundamentami przekroczy 100 metrów. Prace dźwigowo-montażowe zgodnie z planem rozpoczną się w końcówce stycznia".

Instalacja HVDU będzie przetwarzać pozostałość z przerobu surowca (hydrowaks) powstającą na instalacji hydrokrakingu. Frakcje hydrowaksu po rozdestylowaniu będą kierowane do dalszego zagospodarowania. Ich głębszy przerób zwiększy efektywność pracy rafinerii oraz umożliwi dalszą poprawę jakości niektórych finalnych produktów, takich jak np. oleje bazowe.

,,Jednym z naszych najważniejszych zadań jest aktywne podejście do tworzenia innowacyjnych rozwiązań w ramach całej grupy kapitałowej i takie stwarza realizowany Projekt EFRA" – podkreśla Mateusz Aleksander Bonca, wiceprezes Zarządu, dyrektor ds. strategii i rozwoju Grupy LOTOS S.A. – ,,To ogromne technologiczne przedsięwzięcie stanowi integralną część strategii LOTOSU na lata 2017-2022. Realizacja tej inwestycji jest obecnie dla nas priorytetem ze względu na wielkość, opłacalność i nowe możliwości rozwoju".

Projekt EFRA, którego faza realizacyjna została zainaugurowana w październiku 2015, przewiduje budowę kompleksu powiązanych ze sobą instalacji pogłębionego przerobu ropy naftowej. Dzięki instalacjom produkcyjnym powstałym w jego ramach, rafineria LOTOSU w Gdańsku zyska innowacyjne technologie i wejdzie do grona najnowocześniejszych tego typu zakładów na świecie. Po realizacji Projektu EFRA rafineria LOTOSU będzie produkowała rocznie 900 tys. ton dodatkowych paliw i 300 tys. ton koksu. Zgodnie z założeniami Projekt EFRA pozwoli podnieść realizowaną efektywnie marżę rafineryjną o ok. 2 USD na każdej baryłce przerobionej ropy.

 

Zobacz także: Polskie spółki energetyczne z nowymi koncesjami w Norwegii

Reklama

Komentarze

    Reklama