Reklama

OZE

GE zwiększa swój udział w polskim sektorze energetycznym

Fot. GE
Fot. GE

20 kwietnia 2017 r., General Electric, światowy lider w dziedzinie przemysłu cyfrowego, ogłosiło finalizację przejęcia LM Wind Power, duńskiej firmy rozwijającej nowe technologie i produkującej łopaty wirnikowe dla energetyki wiatrowej. Finalizację transakcji poprzedziło formalne zezwolenie udzielone przez Unię Europejską, Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylię. W efekcie GE zwiększyło swój udział w sektorze energetycznym w Polsce.

„GE z sukcesem działa na polskim rynku już od 25 lat, a dziś z radością rozszerzamy tutaj naszą działalność i jej zakres. Dzięki przełomowemu przejęciu LM Wind Power potwierdziliśmy nasze długoterminowe zaangażowanie w rozwój polskiej gospodarki, jak również umocniliśmy swoją pozycję krajowego lidera w sektorze energetyki. W wyniku tej znaczącej inwestycji GE będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby wszystkich ogniw łańcucha wartości branży energetycznej w Polsce i Regionie. Zwiększone zostaną również nasze możliwości produkcyjne w Polsce, jako że jeden z zakładów produkcyjnych LM Wind Power, wiodący w całej globalnej organizacji, znajduje się w Goleniowie w województwie zachodniopomorskim”, mówi Beata Stelmach, Prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.

 

Oddział LM Wind Power w Goleniowie posiada duże doświadczenie w branży energetyki wiatrowej. Działa od 2008 roku i zatrudnia obecnie ponad 800 osób. Aktualnie zakład przygotowuje się do dalszej rozbudowy możliwości produkcyjnych. Dzięki wprowadzeniu kolejnych udoskonaleń technologicznych będzie miał możliwość produkcji nawet najdłuższych łopat wirnikowych. Zgodnie z podjętymi ustaleniami zakład produkcyjny będzie funkcjonował samodzielnie, jednocześnie wnosząc wkład w działalność GE i mając dostęp do rozwiązań firmy z dziedziny przemysłu cyfrowego. Nowy nabytek w Polsce oznacza również nowe możliwości dla GE – dotychczas produkcja łopat wiatrowych nie była częścią portfolio firmy.

 

Zobacz także: MR: podpisano porozumienie o strategicznej współpracy z GE

 

W październiku 2016 roku GE osiągnęło porozumienie z londyńskim funduszem Doughty Hanson w sprawie odkupienia LM Wind Power za 1,5 mld euro (1,65 mld dolarów). Transakcja zapewnia przejęcie projektowania i produkcji łopat turbin wiatrowych przez segment GE Renewable Energy, zwiększając możliwości firmy w zakresie produkcji energii. Tym samym buduje wartość dla klientów zainteresowanych zarówno lądowymi, jak i morskimi elektrowniami wiatrowymi.
GE odnotuje zyski z tej transakcji w 2018 roku.

 

Jérôme Pécresse, Prezes i CEO GE Renewable Energy, powiedział: „Finalizacja przejęcia LM Wind Power zapewnia nam wydajność produkcji niezbędną do rozbudowy naszej działalności w zakresie turbin wiatrowych, najszybciej rozwijającego się sektora produkcji energii elektrycznej. Dzięki wiedzy i technologii wytwarzania łopat wiatrowych w LM Wind Power, możemy teraz poprawić ogólną wydajność naszych turbin, zmniejszyć koszt energii elektrycznej, a naszym klientom zapewnić większe korzyści. Razem wykorzystamy rozwój odnawialnych źródeł energii i staniemy się siłą napędową GE”.

 

Marc de Jong, CEO LM Wind Power, dodał: „LM Wind Power od lat współpracuje z GE, a nasze partnerstwo przyniosło już wiele innowacji i sukcesów komercyjnych, choćby instalację pierwszej na świecie morskiej elektrowni wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Dostrzegamy wiele możliwości w dziedzinie produkcji i technologii cyfrowej, które przyczynią się do przyspieszenia rozwoju naszego biznesu i rozbudowy sieci klientów”.

 

Operacyjnie LM Wind Power pozostanie indywidualną jednostką biznesową, działającą w ramach GE Renewable Energy i będzie dostarczać łopaty wiatrowe zarówno do jednostek GE zajmujących się elektrowniami lądowymi, jak i morskimi. LM Wind Power wciąż będzie także zaopatrywać pozostałe firmy z branży energii wiatrowej, przestrzegając ustalonego protokołu i stosując uzgodnione zabezpieczenia w celu ochrony poufnych danych klientów.

 

Transakcja przejęcia LM Wind Power jest kolejnym krokiem GE w stronę poszerzenia możliwości firmy w dziedzinie odnawialnej energii. W poprzednich latach GE stworzyło pierwszą w Stanach Zjednoczonych morską elektrownię wiatrową, wygrało swój pierwszy projekt na elektrownię tego typu w Chinach, otworzyło lądową cyfrową elektrownię wiatrową i wodną, a także opracowało projekty hybrydowych elektrowni solarno-wiatrowych i wodno-wiatrowych.

Celem GE jest realizowanie lokalnych projektów z zakresu energii odnawialnej, które gwarantują maksymalną wydajność i jednocześnie zmniejszają koszty energii elektrycznej, zapewniając tym samym całemu światu zrównoważoną energię w przystępnej cenie, a klientom większe korzyści.

 

Więcej informacji o transakcji na stronie www.gerenewableenergy.com

 

GE Renewable Energy:

GE Renewable Energy to wart 10 mld dolarów start-up dysponujący jednym z najbardziej różnorodnych portfolio produktów i usług na rynku odnawialnych źródeł energii. Dzięki połączeniu morskiej i lądowej energetyki wiatrowej, energii wodnej oraz innowacyjnych technologii, takich jak skoncentrowana energia słoneczna, GE Renewable Energy udało się już zrealizować projekty wytwarzające na całym świecie energię o mocy ponad 400 GW, aby nasza planeta stała się lepszym i czystszym miejscem. GE Renewable Energy zatrudnia ponad 12000 pracowników w ponad 55 krajach i posiada wsparcie zespołu pierwszej na świecie firmy ery przemysłu cyfrowego. Naszym celem jest pokazać reszcie świata, że nikt nie powinien być zmuszony do wyboru między przystępnymi cenowo i niezawodnymi a zrównoważonymi źródłami energii. Obserwuj nas na Twitterze @GERenewables

 

GE

GE to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” – globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych sektorów przemysłowych. Dzięki naszym pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania.

        

GE w Polsce

GE weszło na polski rynek w 1992 roku i obecnie zatrudnia 7300 pracowników. Do tej grupy dołącza LM Wind Power. Grupa GE w Polsce to m.in. trzy fabryki specjalizujące się w produkcji wyrobów elektrycznych (w Kłodzku, Łodzi i Bielsku-Białej), dwie fabryki GE Aviation (Dzierżoniów i Bielsko-Biała) oraz trzy zakłady GE Power (zakład produkcji turbin i odlewnia w Elblągu oraz zakład produkcji generatorów we Wrocławiu). Od 16 lat w Warszawie działa także Centrum Projektowe EDC (Engineering Design Center), które powstało w ramach partnerstwa GE i Instytutu Lotnictwa. Od 1992 roku firma zainwestowała w Polsce 670 mln dolarów, a jej roczne wydatki na badania i rozwój wynoszą około 100 mln dolarów.

kn/GE

 

Reklama
Reklama

Komentarze