Reklama

Gaz

Gazprom wejdzie do Iranu?

  • Statek Sojuz na orbicie okołoziemskiej. Fot. Roskosmos / roscosmos.ru

”Rosyjskie firmy -na czele z Gazpromem- otrzymują konkretne propozycje dotyczące rozwoju pól naftowych w Iranie, a ponadto istnieje zainteresowanie budową przez naszych przedsiębiorców gazociągów, zakładów LNG oraz podziemnych magazynów gazu” - powiedział rosyjskim dziennikarzom minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak.

"Nasze firmy, na czele z Gazpromem rozważają udział w realizacji projektów naftowych i gazowych, które zostały im zaproponowane przez irańskich partnerów. Przedstawiciele Gazpromu planują odwiedzić Iran w celu omówienia konkretnych projektów" - powiedział rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak. Rosjanin dodał, że wiele zależeć będzie od tego jakie dokładnie warunki zaproponują irańscy partnerzy.

"Jesteśmy zainteresowani, aby uczestniczyć w budowie systemu transportu gazu i jego rozwoju. Rosja ma duże doświadczenie w prowadzeniu takiej działalności. Ponadto rozważamy budowę podziemnych magazynów gazu, a także instalacji LNG" - dodał.

Minister zaznaczył, że rosyjskie firmy dostały już konkretne propozycje. "Szczególnie zainteresowany prowadzeniem działalności jest Gazprom Nieft. Prezes spółki podczas ostatniej wizyty rosyjskiej delegacji w Teheranie spotkał się z kierownictwem ministerstwa ropy i gazu. Gazpromowi zostało zaproponowane kilka konkretnych projektów, którymi jest wstępnie zainteresowany" - dodał na koniec Nowak.

Zobacz także: Amerykanie blokują projekty naftowe na Atlantyku

Zobacz także: Niemcy: Rosja nie odetnie gazu UE. "Wiara zamiast analizy"

 

Komentarze