Reklama

Portal o energetyce

Gazprom: Turkish Stream będzie gotowe w 2016 roku

Turecki minister energii i zasobów naturalnych oraz szef Gazpromu, osiągnęli podczas czwartkowego spotkania porozumienie w sprawie rozpoczęcia dostaw gazu z wykorzystaniem budzącego kontrowersje połączenia Turkish Stream. Zgodnie z ustaleniami pierwszy transport miałby popłynąć do Turcji w grudniu 2016 roku.

"Odbyłem dzisiaj bardzo konstruktywne i ważne negocjacje. Porozumieliśmy się w sprawie rozpoczęcia dostaw gazu via Turkish Stream – nastąpi to w grudniu 2016 roku. Harmonogram dalszych prac nad projektem zostanie oparty na dzisiejszych ustaleniach.” – powiedział Aleksiej Miller. Dodał, że obydwa kraje podpiszą stosowne umowy w drugim kwartale 2015 roku, a gazociąg będzie składał się z czterech równoległych linii.

Przepustowość każdej z nich to 15,75 mld m3. Warto nadmienić, że w świetle planów Gazpromu dotyczących zakończeniem tranzytu surowca przez terytorium Ukrainy, Unia Europejska, aby nadal importować rosyjski gaz, musiałaby wybudować gazociąg, który zostałby połączony z tureckim systemem przesyłowym. ,,Błękitne paliwo” sprowadzane z Rosji zaspokaja obecnie ok. 1/3 europejskich potrzeb, a połowa tej wielkości jest dostarczana z wykorzystaniem połączeń biegnących przez Ukrainę.

(JK)

Komentarze