Do połowy sierpnia tego roku zainteresowane firmy mogły wysyłać aplikacje do uczestnictwa w aukcjach. Dyrektor generalny Gazprom Export Elena Burmistrowa przyznała, że zgłosiło się 43 firmy z czego zakwalifikowanych zostało 39, są to m.in. tacy potentaci energetyczni jak E.ON, Engie, Eni, Total, RWE, BP, Novatek czy Vitol.
Oferowany gaz będzie dostarczany w okresie zimowym 2015/2016. W ciągu czterech dni aukcji przeprowadzone zostaną trzy rundy licytacji, w każdej z nich oferenci zostaną poinformowani o ilości pozycji przeznaczonych do licytacji, minimalnej cenie oraz miejscach gdzie dany wolumen oferowanego gazu może być przesłany.
Nowa forma sprzedaży gazu to alternatywa wobec kontraktów długoterminowych jednak Gazprom zaznacza, iż minimalna cena tysiąca m3 będzie wyższa niż ta zawarta w kontraktach długoterminowych.
Wprowadzenie systemu aukcyjnego to poszerzenie oferty dla europejskich partnerów, jednak prawdziwym celem rosyjskiego koncernu może być zwiększenie wykorzystania gazociągu Nord Stream (obecnie eksploatowany jest w 75%) co ma szczególne znaczenie w kontekście budowy Nord Stream 2 i podwojenia mocy przesyłowych z 55 mld m3 do 110 mld m3.
Zobacz także: „Solidarność po niemiecku”. Wpływ Nord Stream II na Polskę, Europę Środkową i porządek prawny UE
Zobacz także: Gazowe porozumienie Niemiec i Rosji uderza w Europę Środkową