Gazprom rozpoczyna wysyłanie LNG do Polski

27 stycznia 2014, 18:53
Duon poszukuje nowych źródeł dostaw LNG. Szczególne zainteresowanie spółki budzi Obwód Królewiecki i Świnoujście- fot. Grupa Duon.
Budowa gazoportu w Świnoujściu- fot. Polskie LNG

Jeszcze w tym roku do Polski trafi pierwsze kilkanaście milionów m3 LNG z Obwodu Królewieckiego. Działania te mają przyczynić się do zmiany modelu funkcjonowania powstającego w Świnoujściu gazoportu tak, by zaistniała możliwość wykorzystania tej infrastruktury do odbioru surowca z Rosji.

 

Grupa Duon zawarła umowę na dostawy kilkudziesięciu milionów m3 gazu rocznie z Obwodu Królewieckiego. Pierwszy transport surowca ma do niej trafić jeszcze w tym roku z oddanej właśnie do użytku przez firmę Kriogaz fabryki LNG w rosyjskiej eksklawie.  Ma ona produkować rocznie 21 tys. ton LNG rocznie, co daje około 28 mln m3 gazu ziemnego. W przyszłości Grupa Duon zamierza korzystać z nowych, pojawiających się w Obwodzie Królewieckim źródeł LNG o czym informuje w swoich sprawozdaniach finansowych (chodzi o nowe zakłady LNG i budowany przez Gazprom terminal o przepustowości 2,5 mld m3 rocznie, do którego pierwsze dostawy surowca mają trafić w 2017 r.).

Omawiany kontrakt jest niezwykle interesujący w kontekście bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wspomniana spółka Kriogaz jest bowiem własnością Gazprombanku, który odkupił ją właśnie od Grupy Duon (podczas transakcji noszącej jeszcze nazwę CP Energia). Jak widać strony łączą niezwykle dobre relacje. Tymczasem Duon to jeden z najważniejszych prywatnych dostawców błękitnego paliwa (także skroplonego) i energii elektrycznej w Polsce. Jednocześnie podmiot, który jest beneficjentem liberalizacji rynku gazu w naszym kraju. W tym kontekście zawarta właśnie umowa na dostawy nad Wisłę kilkudziesięciu milionów m3 gazu z Obwodu Królewieckiego jest prawdopodobnie początkiem rosyjskiej walki o polski sektor LNG.

W pierwszej fazie skupi się ona zapewne na budowie odpowiedniego klimatu medialnego dla tego typu działalności. Chodzi np. o podsycanie debaty dotyczącej rentowności obecnie przyjętego modelu funkcjonowania terminalu LNG w Świnoujściu a więc skoncentrowaniu dyskusji na różnicach w cenie (a nie czynniku dywersyfikacyjnym) pomiędzy gazem katarskim a tym oferowanym przez Duon.  Przy czym z góry wiadomo, że ten pierwszy będzie droższy (choćby z powodu kosztów transportu) a w okresie pomiędzy początkiem realizacji dostaw przez Qatargas a oddaniem do użytku polskiego gazoportu, nawet drastycznie droższy (mówimy o gigantycznym opóźnieniu o czym świadczy np. niedawna dymisja szefa transportu dozoru technicznego, który zgłaszał do MSP liczne zastrzeżenia w związku z budową wspomnianej infrastruktury).

Druga faza „rosyjskiej gry” będzie się natomiast opierać na próbie otwarcia polskiego gazoportu na aktywność innych niż Polskie LNG podmiotów "tak aby stał się rentowny" (choć nie po to powstał). W tym przypadku zainteresowany takim kierunkiem dostaw Duon znów mógłby się okazać nieoceniony. Tym razem jako pośrednik dostawców z Rosji. Rosyjskie koncerny energetyczne eksportujące gaz skroplony (Gazprom, Rosnieft, Novatek) są bardzo zainteresowane  naszym krajem, ale zdają sobie przecież sprawę z tego jak bardzo własna marka utrudni im wejście na polski rynek. 

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
KN
wtorek, 28 stycznia 2014, 14:11

Powszechnie wiadomo, że polski terminal nie będzie miał możliwości załadunku cystern do transportu LNG, a co za tym idzie żaden sprzedawca LNG w Polsce nie będzie miał możliwości odbioru/zakupu gazu skroplonego z polskiego terminala. Co do samej tezy o zainteresowaniu Gazpromu polskim rynkiem gazu to uważam, że jest prawdziwa, a powstanie fabryki LNG w Obwodzie Kaliningradzkim, lub jak sentymentalnie pisze autor Królewieckim, może mieć wpływ na PGNiG. Natomiast szacunek do czytelników tego portalu nakłada na wydawców moralny obowiązek zmuszania takich autorów jak pan Piotr Maciążek by wznieśli swój poziom argumentacji. Pisanie prawdy wymaga wiedzy i solidności, a pisanie do prawego skrzydła Polaków jest dodatkowo zadaniem odpowiedzialnym. Odpowiedzialnością za świadomych i światłych obywateli. Dawno nie czytałem bardziej miernego i nierzetelnego artykułu.

jang
wtorek, 28 stycznia 2014, 10:12

panie Redaktorze! Jest jeszcze jedna przyczyna.Otóż nominowany do rangi bezpiecznego kierunku, region krajów arabskich po jakimś czasie/!!!/ został przez naszych ekspertów dostrzeżony jako równie lub bardziej niepewny niż kierunek "wschodni" Dowiedzieliśmy się o istnieniu Iranu,islamskich terrorystów z np. Jemenu,piratach zachodniej i wschodniej Afryki a nawet Egipt/kanał sueski/ nie jest oazą spokoju....Dywersyfikacja nie może podlegać rusofobii ani innym emocjom.Bezpieczeństwo kraju jest zbyt poważną sprawą by posługiwać się nim w grach politycznych pzdr

lol
wtorek, 28 stycznia 2014, 08:56

Ta firma (Duon) to prawdopodobnie polityczna prowokacja kilku kombinatorów od Sachsa!!! Tylko w bantustanach typu Polska mogą dziać się takie cuda!!!

dong
środa, 29 stycznia 2014, 14:38

albo ty-jang się dzisiaj urodziłeś albo z rozumem coś nie tak, a koledzy ze wschodu nie sprzedają nam najdroższego gazu w eu nie musi być Katarski kto to powiedział z USA np. ruscy już nas doją cenowo choćby dlatego nie bo nie

Tweets Energetyka24