Reklama

Gaz

Gazprom pod presją postępowań arbitrażowych. Szansa dla PGNiG?

Rosyjski Gazprom w ostatnich tygodniach zawarł już dwie ugody z dużymi firmami energetycznymi, które pozwały go przed sztokholmski arbitraż. Osią sporu była kwestia cen gazu ziemnego. Czy ugodowe działania Rosjan przełożą się na osiągnięcie konsensusu w relacjach z polskim PGNiG?

Gazprom i Engie osiągnęły porozumienie w zakresie ceny gazu dostarczanego do Francji – poinformował rosyjski koncern. Firmy zgodziły się także na zakończenie sporu arbitrażowego, który został zainicjowany przez stronę francuską w grudniu 2015 r. Spółka domagała się wtedy znaczącej obniżki od swojego dostawcy.

Warto przypomnieć, że w listopadzie ubiegłego roku Engie zwiększyło swoje zaangażowanie w projekt Nord Stream 2 obejmując łącznie 10% akcji w konsorcjum odpowiedzialnym za budowę tego gazociągu. W efekcie to jeden z najważniejszych partnerów Gazpromu. Ustępstwo Rosjan nie musi jednak wynikać jedynie z dobrej kooperacji biznesowej z Francuzami. 

Bardziej prawdopodobnym powodem osiągnięcia konsensusu jest presja arbitrażowa, której poddawany jest Gazprom ze strony coraz większej liczby firm z UE (m.in. polskiego PGNiG). Pozycja strony rosyjskiej nie jest mocna i dąży ona do ugody z większością graczy. Świadczy o tym m.in. porozumienie jakie Rosjanie osiągnęli pod koniec marca br. z niemieckim E.ON.

Zobacz także: Gazprom obniży cenę gazu dla niemieckiego potentata

Komentarze