Reklama

Gaz

Gazprom obniży cenę gazu dla niemieckiego potentata

Władze E.ON Uniper i Gazprom Eksport poinformowały o osiągnięciu porozumienia, które zakończy spór stron toczący się przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie. Nowe ustalenia obniżają cenę gazu dla niemieckiego koncernu.

Szczegóły nowego porozumienia łączącego E.ON i Gazprom nie zostały ujawnione. Muszą być one jednak korzystne dla niemieckiego koncernu ponieważ poinformował on o tym, że wynik negocjacji doprowadzi do poniesienia zysku EBITDA o 380 milionów euro w pierwszym kwartale 2016 roku. Na mocy postanowień otrzyma on również zwrot pobranych wcześniej środków w wysokości 800 milionów euro. Może to mieć miejsce już w kolejnym kwartale tego roku.

Porozumienie zakończy spór E.ON i Gazpromu przed Arbitrażem w Sztokholmie. Na początku 2014 roku niemiecki koncern zaskarżył podwyżkę ceny gazu od rosyjskiego potentata. Z kolei w marcu 2015 roku E.ON zażądał rekompensaty za surowiec niedostarczony w okresie od września 2014 do marca 2015 roku.

Po zawarciu porozumień prognoza EBITDA dla E.ON w 2016 roku została podniesiona z 6-6,5 miliarda euro do 6,4-6,9 miliarda euro. Z kolei prognoza zysku netto również uległa zmianie. Przewidywany zysk netto ma wynieść od 1,5 do 1,9 miliarda euro. Wcześniej był on szacowany na poziomie 1,2-1,6 miliarda.

Zobacz także: Rosja bojkotuje szczyt atomowy. „Mógłby zaszkodzić zniesieniu sankcji”

Zobacz także: Kwestia "terroryzmu nuklearnego" zdominuje rozmowy w Waszyngtonie

Reklama

Komentarze

    Reklama