Gazprom nie przerwie dostaw gazu do Mołdawii

25 listopada 2021, 10:00
Gazprom
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Rosyjski koncern Gazprom poinformował w środę, że "w drodze wyjątku i wykazując dobrą wolę" nie przerwie dostaw gazu dla Mołdawii mimo, że zalega ona ze spłatą zadłużenia za dostarczony surowiec. Władze w Kiszyniowie obiecały, że uregulują długi w tym tygodniu.

Jak poinformował rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow, decyzja o utrzymaniu dostawy zapadła "w drodze wyjątku, z wykazaniem dobrej woli i zrozumienia, w jak trudnej sytuacji mogą znaleźć się obywatele Mołdawii".

Gazprom otrzymał od władz tego kraju prośbę o nieprzerywanie dostaw. Jednocześnie obiecały one, że uregulują zadłużenie w najbliższy piątek.

Ostrzeżenie od Gazpromu o możliwym przerwaniu dostaw z powodu zadłużenia strona mołdawska otrzymała w poniedziałek. Rosyjski koncern zagroził zakręceniem kurka w ciągu 48 godzin. Tymczasem rząd Mołdawii podał, że nie jest w stanie z powodu procedur prawnych przesłać pieniędzy, bowiem decyzję musi podjąć parlament, a potem rząd powinien przekazać odpowiednią kwotę koncernowi Mołdowagaz. Chodzi o kwotę 74 mln USD.

Reklama
Reklama

Mołdawia i Rosja podpisały pod koniec października nowy kontrakt gazowy, przewidujący dostawy do Mołdawii 3 mld metrów sześc. rosyjskiego gazu rocznie. Mołdawia w listopadzie będzie płacić 450 dolarów za 1000 m sześć. rosyjskiego gazu. Poprzedni kontrakt ustalał cenę na 250 dolarów za 1000 m sześc.

Po wygaśnięciu pod koniec września poprzedniej umowy niedobór gazu zmusił Mołdawię do wprowadzenia stanu wyjątkowego w sektorze energetycznym. Gazprom zgodził się wówczas przedłużyć dotychczasową umowę o miesiąc - na październik - po wyższej niż dotąd cenie.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Naiwny
piątek, 26 listopada 2021, 00:05

Informacje z Mołdawii nie pozwoliły przebić się informacji z Serbii. Prezydent tego kraju spotkał się z Putinem podczas rosyjskiego Forum Energetycznego i wynegocjował niezwykle kożystną 5 miesięczną umowę na dostawy gazu do tego kraju. Będą dostawali gaz po 270 dolarów za 1000m3. prawie darmo. Ale to nie wszystko. Podobno zaczęli poważne rozmowy z Rosją o budowie elektrowni atomowej. Serbia dziś jest eksporterem prądu ale pozyskuje go w 71% z elektrowni węglowych. Jedyną realną alternatywą jest dla nich ej. Tyle tylko, że ich na to nie stać. Potrzebują więc podobnej konstrukcji finansowo-własnościowej jaką dostali od Moskwy turcy.

Naiwny
czwartek, 25 listopada 2021, 21:18

Piszecie "Gazprom zgodził się wówczas przedłużyć dotychczasową umowę o miesiąc - na październik - po wyższej niż dotąd cenie" ale już nie piszecie, że Mołdawia miała kilka lat czasu na wynegocjonowanie nowego kontraktu. Nie zrobiła tego i stary kontrakt się skończył. Gazprom zgodził się nie na jego przedłużenie ale na dostawy gazu na warunkach komercyjnych w pażdzierniku tego roku. A jakie wtedy ceny były na europejskim rynku gazu wszyscy wiemy. Później podpisano nowy kontrakt na dostawy gazu przez 5 lat. Na bardzo atrakcyjnych dla Mołdawi warunkach z zastrzeżeniem, że musi za ten gaz płacić - w terminie. Skoro nie płaciła to dostała zapowiedź że gazu niet. No i szybciutko kasa się znalazła. Ot i cała historia. Ciekawe co będzie jak trza będzie zapłacić kolejną fakturę. Znów będzie się zbierał mołdawski parlament?

leming
czwartek, 25 listopada 2021, 12:51

Uwierzyłem że Gazprom przy pomocy gazu uprawia politykę !.Firma biznesowa tak nie postępuje,bo by zbankrutowała wchodząc w rolę dobroczyńcy.

drogi ekspercie
czwartek, 25 listopada 2021, 18:08

Rosja.Rozumem nie obejmiesz :).Coś stoi na przeszkodzie,żeby Unia +ISA zrobiły zrzutke na gaz dla Mołdawii?I Ukrainy,bo to po drodze.

leming
czwartek, 25 listopada 2021, 18:27

A po co maja robić zrzutkę,jak Gazprom daje ?

Tweets Energetyka24