Reklama

Gaz

Gazprom i Shell sporządzą studium wykonalności dla Balitc LNG

Dyrektor zarządzający  Shell Ben van Berden i prezes Gazprom Aleksiej Miller. Fot. Gazprom.ru
Dyrektor zarządzający Shell Ben van Berden i prezes Gazprom Aleksiej Miller. Fot. Gazprom.ru

Rosyjski Gazprom i brytyjsko-holenderski Shell podpisały porozumienie dotyczące sporządzenia studium wykonalności dla projektu gazoportu na Morzu Bałtyckim. Firmy zobowiązały się także do wspólnych działań mających na celu harmonizację rosyjskich i międzynarodowych standardów w zakresie dostaw skroplonego gazu. 

Dokument przewiduje techniczno-ekonomiczną analizę budowy gazoportu Baltic LNG. W jej ramach zostanie zostanie sporządzone opracowanie technicznej realizacji projektu, a także stworzenie harmonogramu wykonania inwestycji.

Podpisanie porozumienie jest kolejnym aktem prawnym dotyczącym projektu Baltic LNG. W czerwcu 2017 r. obie strony podczas odbywającego się w St. Petersburgu Forum Ekonomicznego podpisały porozumienie o współpracy w ramach projektu Baltic LNG.

Zobacz także: Gazprom "odgrzewa" pomysł gazoportu nad Bałykiem. Powodem problemy Nord Stream 2? [KOMENTARZ]

Zgodnie z założeniami terminal ma umożliwić skraplanie 7,2 mld m3 z możliwością rozbudowy do 10,8 mld m3 surowca i oficjalnie jest dedykowany przesyłowi gazu z Rosji do Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Ameryki Łacińskiej i Indii. Terminal ma być podłączony do Jednolitego Systemu Zaopatrzenia w gaz (podobnie jak gazociąg Nord Stream) i być gotowy do eksploatacji na przełomie 2022/2023 roku.

Komentarze