Reklama

"Konieczne jest doprowadzenie do końca projektu Nord Stream 2. Od 1 stycznia do 21 sierpnia 2016 roku eksport rosyjskiego gazu do Austrii wzrósł o 17,8%, w stosunku do tego samego okresu w 2015 roku. Zużycie rosyjskiego gazu będzie dalej rosło" powiedział Seele.

Steele i Miller uważają, że ze względu na duże zapotrzebowanie na rosyjski gaz w większości krajów europejskich Nord Stream 2 jest niezbędnym elementem europejskiego systemu energetycznego. Szef Gazpromu zapewnił prezesa austriackiego koncernu, że projekt gazociągu zostanie zrealizowany zgodnie z planem.

Ponadto szefowie koncernów omówili transakcję wymiany aktywów. OMV ma otrzymać dostęp do złoża Achimov, gdzie koncern będzie mógł prowadzić wydobycie. W zamian za to Gazprom otrzyma udziały w OMV Norge. Spółce, która prowadzi wydobycie węglowodorów na Morzu Północnym.

Wcześniej austriacka prasa informowała, że OMV może podlegać naciskom ze Stanów Zjednoczonych, mających na celu powstrzymanie koncernu przed bliską współpracą z Gazpromem i wymianą aktywów między tymi przedsiębiorstwami. W opinii anonimowego informatora „Die Press”  Stany Zjednoczone interweniowały nie tylko w sprawach związanych z austriackim koncernem. Waszyngton ma być bezprecedensowo aktywny na wielu innych polach w Europie, chcąc w ten sposób zakłócić współpracę gazową pomiędzy krajami europejskimi i Rosją.

Zobacz także: Poroszenko: Polacy pomogli przełamać energetyczny szantaż Rosji

Zobacz także: Tesla prezentuje najszybszy elektryczny samochód na świecie

Reklama

Komentarze

    Reklama