Reklama

W pierwszym kwartale 2016 może zapaść decyzja dotycząca ewentualnej rozbudowy terminalu o trzeci zbiornik oraz kolejne palniki SCV (Submerged Combustion Vaporizers), które wykorzystywane są w procesie regazyfikacji. Studium wykonalności inwestycji opracowała w kwietniu br. firma Tractebel Engineering. Bardzo ważną informacją jest fakt, że po oddaniu gazoportu do komercyjnego użytkowania, spółka Polskie LNG nie będzie związana żadnym formalnym porozumieniem z Saipem - oznacza to, że wspomnianą rozbudowę mógłby realizować inny podmiot 

Pierwsza dostawa gazu do Świnoujścia planowana jest na 11 - 12 grudnia 2015. Jeżeli uda się dotrzymać tego terminu, to włoski koncern Saipem uniknie płacenia kar za opóźnienie w realizacji inwestycji. Metanowiec Al-Nuaman, który wypłynął już z katarskiego portu Ras-Lafan i znajduje się w okolicy Zatoki Adeńskiej, posiada maksymalną pojemność w wysokości 210 tysięcy m3. Rozładunek dostarczonego do polskiego terminalu surowca potrwa około dwóch tygodni. Druga dostawa LNG planowana jest na okres pomiędzy styczniem, a lutym przyszłego roku.

Warto odnotować, że w Jemenie na pokład Al-Nuaman wsiądą byli żołnierze JW GROM, obecnie zatrudnieni w prywatnej firmie ochroniarskiej. Ich zadaniem będzie oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa jednostce na odcinku przebiegającym w pobliżu Półwyspu Somalijskiego, zwanego Rogiem Afryki.

Piotr Maciążek, Jakub Kajmowicz

Zobacz także: PGNiG otworzyło pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie

Zobacz także: PSG rozbudowuje infrastrukturę gazową na północy Polski
 

Reklama
Reklama

Komentarze