• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Gazociąg Jamalski: rosyjski gaz znowu płynie do Niemiec

Po chwilowych kłopotach wywołanych przyczynami technicznymi, transport rosyjskiego gazu przez stację kompresorową Mallnow na granicy Polski i Niemiec, odbywa się bez zakłóceń. Odblokowanie połączenia z Jamałem, to bardzo ważna informacja dla naszych zachodnich sąsiadów, ponieważ od 11 do 20 sierpnia gazociąg Nord Stream przechodzi prace konserwacyjne, które całkowicie wyłączyły go z użytku.

Niemiecki operator - spółka Gascade - poinformował, że problemy tłoczni rozpoczęły się 7 sierpnia, kiedy odnotowano niemal dwudziestoprocentowe zmniejszenie przepustowości. Pełną sprawność przywrócono dzień później, ale już we wtorek 11 sierpnia około godziny 15:00 usterka znowu dała o sobie znać. Początkowo zakładano, że nie będzie miała ona dużego wpływu na funkcjonowanie stacji, ale z czasem sytuacja stała się skomplikowana do tego stopnia, że Mallnow zostało całkowicie wyłączone z użytku – odcinając Niemców od gazu płynącego rurociągiem Jamalskim.

Choć w okresie letnim nie jest to kwestia o charakterze ,,gardłowym”, warto odnotować, że dzięki odzyskaniu pełni mocy przez stację na polsko – niemieckim pograniczu, powróciła możliwość wykonywania tzw. rewersu fizycznego.

Czytaj także: Niemcom może zabraknąć rosyjskiego gazu

Czytaj także: Gazprom wprowadza nowy system sprzedaży gazu

Komentarze