Reklama

Gaz

Gazociąg do EC Żerań: podsumowanie I etapu konsultacji

Fot. Gaz System
Fot. Gaz System

Ponad sto osób wzięło udział w pierwszej turze konsultacji społecznych w sprawie renowacji terenu po budowie gazociągu. Uczestnikom spotkań najbardziej zależy, by Kanał Żerański zachował swój naturalny charakter. Najczęściej zgłaszali pomysły dotyczące obecnej infrastruktury i utworzenia szlaku pieszo-rowerowego.

Konsultacje na zlecenie GAZ-SYSTEM przeprowadza firma Utila z Warszawy, która wykorzystuje metodę Planning for Real (TM). GAZ-SYSTEM nie ingeruje w metodykę konsultacji - dostarcza jedynie mapy i informacje o inwestycji.

Uznana na świecie metoda Planning for Real (TM) polega na spotkaniach, w trakcie których uczestnicy - na przygotowanych wcześniej podkładach - umieszczają karty przedstawiające różne kwestie lokalne, wymagające rozwiązania. Idea polega na tym, że położone na mapie karty stanowią katalog rozwiązań dla danej przestrzeni. Różnorodność kart, które w tym przypadku zostały dobrane dla terenów rekreacyjnych, otwartych i dostępnych publicznie, ma zobrazować, jak różne działania mogą być realizowane na danym terenie - do czego zobowiązuje przyjęta metodyka. Jest to wyłącznie narzędzie wspierające burzę mózgów – wyjaśnia Michał Kazem-Bek z firmy Utila.

W przypadku warsztatów odbywających się na Białołęce uczestnicy korzystali z wcześniej przygotowanych 122 kart, które określone są jako uniwersalne przez twórców metody. Znalazły się na nich przede wszystkim  zagadnienia przyrodnicze – łąki kwietne, drzewa ozdobne, krzewy i drzewa dające pożywienie ptakom czy ścieżka rowerowa. Tego rodzaju karty były chętnie wykorzystywane przez uczestników warsztatów. Zgłaszali również potrzeby utworzenia miejsc, w których mogliby się spotykać i wypoczywać. Ich zdaniem Kanał Żerański powinien zachować swój obecny naturalny charakter. W sumie zgłoszono kilkaset propozycji.

Na stronie www.kanalzeranski.pl nadal aktywna jest geoankieta. Do 24 października mieszkańcy mogą za jej pomocą zgłaszać swoje pomysły. Do tej pory wypełniło ją ponad 100 osób.

W ciągu kilku tygodni odbędzie się kolejna tura warsztatów - oparta już na wynikach ankiety i dotychczasowych konsultacji. Po jej zakończeniu powstanie jedna spójna i funkcjonalna koncepcja renowacji terenów nad Kanałem Żerańskim.

pam/gaz system

Zobacz także: Litwa zaskarży decyzję Komisji Europejskiej ws. sporu z Orlenem

Zobacz także: Przychody Orlenu ze sprzedaży wyższe o prawie 14 miliardów złotych

Reklama

Komentarze

    Reklama