Reklama

Gaz

Zawarto kolejną długoterminową umowę - do Chin popłynie jeszcze więcej LNG z USA

photo
photo

Amerykańska spółka Chaniere Energy podpisała kolejną długoterminową umowę na dostawy LNG do Chin. Będzie ona obowiązywać przez 20 lat.

Chaniere ogłosiło, że poprzez swoją spółkę zależną Chaniere Marketing International zawarło 20-letni kontrakt na dostawy skroplonego gazu ziemnego. Kontrahentem jest Foran Energy Group.

Reklama
Reklama

Zgodnie z zapisami umowy Chińczycy mają kupować od Amerykanów ok. 0,3 mln ton LNG rocznie. Dostawy rozpoczną się w styczniu 2023 roku.

Chaniere Energy to największy amerykański eksporter skroplonego gazu ziemnego. W listopadzie ubiegłego roku obydwie firmy były bohaterami ważnej transakcji - po raz pierwszy od początku wojny handlowej podpisano wówczas kilkuletnią umowę na dostawy LNG ze Stanów Zjednoczonych do Państwa Środka.

Kontrakt obejmuje realizację 26 dostaw LNG w latach 2021 - 2025. Do zawarcia porozumienia doszło podczas dorocznej konferencji w Szanghaju.

Analitycy Bloomberga zwracali uwagę, że wyjątkowość powyższej umowy polega na tym, iż po „wybuchu” wojny handlowej chińskie firmy przestały podpisywać długoterminowe kontrakty z amerykańskimi dostawcami. Sytuacja ta uległa zmianie po zawarciu umowy handlowej USA - Chiny oraz... przegranej Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich. Proces zdynamizowały trwające zawirowania na rynku surowców.

  • LNG
Reklama

Komentarze (2)

  1. Naiwny

    Czy to te lng które wcześniek zakontraktowałą Polska? A może to te lng które dziś zamiast do Europy płynie spokojnie do Azji bo tam więcej zapłacą?

  2. red

    Przecież długo terminowe umowy uzależniają jak tu piszą na forum i są niebezpieczne dla gospodarki i cen tak jak umowy długo terminowe z Rosją ..

Reklama