Reklama

Gaz

Zakończono budowę rurociągu TANAP transportującego azerski gaz z pominięciem Rosji

Fot.: BP
Fot.: BP

W poniedziałek 1 lipca ogłoszono zakończenie przed czasem budowy gazociągu TANAP, będącego częścią Południowego Korytarza Gazowego. Ma on na celu transport do Europy azerskiego surowca z pominięciem Rosji.

„Zakończyła się budowa Trans-anatolijskiego Gazociągu (TANAP), który jest częścią Południowego Korytarza Gazowego. TANAP jest gotowy do transportu azerskiego gazu do Europy poczynając od 1 lipca 2019” – poinformował azerski koncern energetyczny SOCAR.

Gazociąg TANAP łączy Gruzję z Grecją przez terytorium Turcji i ma przepustowość 16 mld m sześc., z czego 6 mld m sześc. gazu trafiać ma do Turcji, a 10 mld m sześc. do krajów europejskich. Budowa gazociągu ruszyła w 2015 roku. Jej zakończenie planowano na koniec 2019 roku, ale udało się przyspieszyć prace konstrukcyjne.

TANAP jest częścią większego projektu – Południowego Korytarza Gazowego. Ma on na celu dywersyfikację dostaw gazu do Europy, poprzez jego dostarczenie z Azerbejdżanu, bez konieczności tranzytu przez Rosję.

Południowy Korytarz Gazowy składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest Gazociąg Południowokaukaski (SCP), z Azerbejdżanu, przez Gruzję do granicy z Turcją. Drugi odcinek to Gazociąg Transanatolijski (TANAP), biegnący przez całą Turcję do granicy z Grecją. Trzeci - Gazociąg Transadriatycki (TAP) - ma transportować gaz przez Grecję, Albanię, Morze Adriatyckie do Włoch.

Budowa SCP i TANAP została już zakończona, podczas gdy TAP ma zostać oddany na przełomie 2019 i 2020 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama