Reklama

Gaz

Zakończono budowę pierwszej nitki Turkish Stream

Fot. www.nord-stream.com
Fot. www.nord-stream.com

Ukończono budowę morskiej części pierwszej nitki rurociągu Turkish Stream - poinformował Gazprom. Magistrala ma pomóc m.in. w zmniejszeniu tranzytowej roli Ukrainy.

Cytowany w komunikacie spółki Aleksiej Miller podkreślił, że projekt jego zdaniem okazał się sukcesem, zaś tempo prac było bardzo szybkie, ponieważ od 7 maja 2017 roku ułożono 1161 km rurociągu. „Turkish Stream niewątpliwie odegra dużą rolę we wzmacnianiu bezpieczeństwa energetycznego Turcji i Europy” - oświadczył prezes Gazpromu.

Prace rozpoczęły się 7 maja 2017 r. z udziałem statku Audacia. 23 czerwca 2017 r. do działań na obszarach głębinowych włączono jednostkę Pioneering Spirit, realizującą pracę przez 24 godziny na dobę.

Kilka tygodni temu informowano o wzroście kosztów inwestycji. „Wcześniej mówiliśmy, że koszt może wynieść 6 mld $, ale obecnie szacujemy go na ok. 7 mld $. Nie wykluczamy możliwości pozyskania finansowania dla projektu, ale mając na uwadze obecne uwarunkowania, Turkish Stream prawdopodobnie zostanie opłacony ze środków Gazpromu, a następnie refinansowany w formie obligacji projektowych, tak jak miało to miejsce w przypadku Nord Stream” - mówił Andrej Kruglow, wiceszef spółki, podczas wizyty w Londynie.

Przypomnijmy, że projekt zakłada budowę dwóch nitek o przepustowości 15,75 mld m3 każda. Pierwsza będzie służyła zaopatrywaniu w surowiec klientów tureckich, druga pozwoli przekierować część dostaw do Europy Południowej i Południowo-Wschodniej ze szlaku ukraińskiego.

Reklama

Komentarze

    Reklama