Reklama

Gaz

Wróbel: Biometan to wielka szansa dla polskiej gospodarki

Fot. Gazterm
Fot. Gazterm

Biometan dzisiaj to nie tylko wielkie wyzwanie dla polskiej gospodarki oraz gazownictwa, ale również ważne zagadnienie z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego - mówił Jarosław Wróbel, wiceprezes GK PGNiG podczas konferencji Gazterm 2020. Dodał, że to sprawa szczególnie istotna w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu.

„Ja odnoszę wrażenie, że gazownicy na dzień dzisiejszy traktują biometan jako ogromne zagrożenie” - mówił Jarosław Wróbel. Rozwijając myśl doprecyzował, że chodzi o naruszenie pewnego status quo, związanego z wypracowywanymi przez lata mechanizmami, procedurami oraz sposobem pracy:  „Jest ciepło miło i przyjemnie”.

„Jeśli nie zmierzymy się naprawdę z wyzwaniem biometanu, to (…) w perspektywie kilkudziesięciu lat skończymy jak górnictwo węgla kamiennego. Nagle się obudzimy i zobaczymy, że kiedyś byliśmy potęgą” - kontynuował przedstawiciel PGNiG.

Jarosław Wróbel zaapelował „do kolegów gazowników”, aby potraktować biometan jako gigantyczną szansę - nie tylko dla branży, ale przede wszystkim dla całej polskiej gospodarki. Dzięki działaniom w tym zakresie może powstać zupełnie nowa gałąź przemysłu. Zdaniem J.Wróbla w końcówce bieżącej dekady będziemy w stanie zatłaczać do sieci ok. 4 mld m3 biometanu rocznie. 

W naturalny sposób niesie to za sobą konieczność realizacji wielu projektów inwestycyjnych, jak np. nowoczesne biometanownie. Konsekwencją tych działań ma być powstanie kilkunastu - kilkudziesięciu tysięcy zupełnie nowych miejsc pracy. W tym kontekście wiceprezes PGNiG raz jeszcze zaapelował: „Potraktujmy to jako szansę, która stoi przed polskim gazownictwem, a nie zagrożenie”.

„Wielkim wyzwaniem dla branży gazowniczej jest to, żebyśmy w najbliższych kilkunastu miesiącach podłączyli do sieci pierwszą biometanownię, a później nastąpi efekt kuli śnieżnej” - skonstatował.

Reklama

Komentarze

    Reklama