Reklama

Gaz

Wodór popłynie przez Nord Stream 2? Niemiecki polityk nie wyklucza

Fot. nord-stream.com
Fot. nord-stream.com

Dyrektor w Federalnym Ministerstwie Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Republiki Federalnej Niemiec (BMU) Karsten Zach podczas konferencji klimatycznej w Centrum Energetycznym Skołkowo powiedział, że Niemcy widzą perspektywy współpracy z naszym krajem przy tworzeniu infrastruktury do transportu wodoru wzdłuż Nord Stream 2. 

Jednocześnie wyjaśnił, że oczywiście będzie okres przejściowy. Jednak w dłuższej perspektywie więcej  wodoru będzie dostarczanych przez Nord Stream 2 - donosi TASS.

Zdaniem Zacha w dzisiejszych czasach w krajach zachodniego świata coraz więcej konsumentów interesuje się wodorem. I tu, zdaniem niemieckiego ministra, perspektywy współpracy Niemiec z Federacją Rosyjską są imponujące.

Reklama

Reklama

"Wspomnieliśmy już o rurociągu Nord Stream 2, a Rosja jest największym dostawcą energii. A skoro popyt przesunie się w kierunku wodoru, w interesie Moskwy i Berlina, a także innych krajów UE jest stworzenie odpowiedniej infrastruktury i systemu wsparcia dla tego sektora energetycznego" - podsumował Zach.

Wcześniej informowano, że prace przy budowie gazociągu Nord Stream 2 powinny zostać wznowione na początku grudnia.

"W tym roku planujemy wznowić układanie rur statkiem zakotwiczonym w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej (WSE). Nazwijmy konkretny statek, który będzie używany później. Na tym etapie plan przewiduje ułożenie 2,6 km odcinka na każdej z nitek gazociągu" - powiedział operator projektu Nord Stream 2 AG.

Przypominamy, że budowa Nord Stream 2 została wstrzymana ze względu na odmowę kontynuowania układania rur przez szwajcarską firmę Allseas pod groźbą sankcji USA w grudniu 2019 r. Zostały one rozszerzone w październiku 2020 r. 

Reklama

Komentarze

    Reklama