Reklama

Gaz

Wielka Brytania "przeprasza się" z łupkami

Autor. uncle keith / Flickr

Wielka Brytania zniosła moratorium na szczelinowanie hydrauliczne, wykorzystywane w przemyśle łupkowym. Rząd w Londynie podkreśla, że obecnie „absolutnym priorytetem” jest zapewnienie stabilnych dostaw energii.

Reklama

Jak zauważa Reuters decyzja Brytyjczyków nie powinna dziwić, kiedy weźmiemy pod uwagę ich ogromne koszty związane z subsydiowaniem rachunków za energię. Ich koszt szacuje się na ponad 100 miliardów funtów.

Reklama

Szefowa rządu, Liz Truss, której słowa przywołuje agencja, oświadczyła, że możliwość realizacji tego typu prac będzie uzależniona od zgody lokalnych społeczności.

Czytaj też

Przypomnijmy, że zniesione dziś formalnie moratorium zostało wprowadzone w roku 2019. Stanowiło odpowiedź władz na obawy związane trzęsieniami ziemi. Największe dotychczas wstrząsy, jak podaje Reuters, odnotowano 11 lat temu w Blackpool - o magnitudzie 2,3.

Reklama

Brytyjski rząd liczy, że zniesienie zakazu pozwoli nie tylko docelowo zwiększyć wydobycie, ale także zebrać dane, które pomogą uczynić je możliwie najbezpieczniejszym.

Reklama

Komentarze

    Reklama