Reklama

Wiadomości

Zyska: jesteśmy uczestnikami wojny w wymiarze gospodarczym, energetycznym

Autor. Twitter / @Ireneusz_Zyska

My także jesteśmy uczestnikami wojny, ale w wymiarze gospodarczym, w wymiarze energetycznym - powiedział w poniedziałek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska na konferencji w Rzeszowie, mówiąc o uzależnieniu państw europejskich od rosyjskich paliw.

Reklama

W poniedziałek wiceszef Ministerstwa Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska oraz minister energii Litwy Dainius Kreivys i wiceminister energetyki Ukrainy Jarosław Demczenko wystąpili na panelu podczas odbywającej się w Rzeszowie 7. edycji konferencji "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju".

Reklama

"Wojna, która toczy się na Ukrainie, jest bezpośrednim starciem zbrojnym. Natomiast trzeba wprost nazwać, że my także jesteśmy uczestnikami wojny, ale w wymiarze gospodarczym, w wymiarze energetycznym" - mówił wiceminister Zyska. Jak zaznaczył, wyobrażenie Rosji o tym, że "należna" jest jej "jakaś nadzwyczajna, imperialna pozycja w Europie czy na świecie, implikuje szereg problemów, których doświadczają obywatele państw europejskich".

Czytaj też

Wiceminister klimatu i środowiska dodał, że "musimy współpracować jako państwa europejskie". "Przełamywać monopol rosyjski, który został zbudowany, precyzyjnie zaplanowany przez ostatnie kilkadziesiąt lat w zakresie dostawy nie tylko gazu, ale ropy naftowej i węgla dla państw europejskich. Te dostawy służyły, o czym niewielu sobie zdawało z tego sprawę, uzależnieniu Europy od Rosji. Dzisiaj maski opadły" - ocenił Zyska.

Reklama

Litewski minister energii Kreivys zauważył, że "razem jesteśmy w stanie budować szybciej nasze inwestycje". Jako przykład podał budowę interkonektora do przesyłu gazu ziemnego miedzy Polską a Litwą. "Został wybudowany na czas i bardzo sprawnie zadziałał" - zauważył. Kreivys mówił także o gazociągu Baltic Pipe i o polsko-słowackim interkonektorze. "Udało nam się stworzyć te wszystkie projekty na czas" - podkreślił. Jak ocenił, bezpieczeństwo regionu "jest wzmocnione; jesteśmy w stanie przemieszczać duże ilości gazu".

W trakcie panelu wiceminister energetyki Ukrainy Jarosław Demczenko przypomniał, że "Rosja wykorzystuje energię i dostawy energetyczne jako broń". "To jest potężnym problem. To jest wielkie zagrożenie, które staje przed nami w naszej współczesnej historii. Nie tylko przed naszym krajem, ale przed całą Europą" - stwierdził Demczenko.

W poniedziałek w Rzeszowie rozpoczęła się dwudniowa konferencja "Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju". Przedsięwzięcie adresowane jest głównie do przedstawicieli administracji publicznej, spółek sektora energetycznego, ekspertów, studentów, doktorantów, pracowników naukowych. Wydarzenie organizuje Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama