Reklama

Wiadomości

Władimir Putin nakazał Gazpromowi wpłacić do budżetu ponad bilion rubli

Władimir Putin
Fot. The Presidential Press and Information Office/Wikimedia Commons/CC4.0

Prezydent Rosji podpisał dziś ustawę, która ma zwiększyć podatek od wydobycia kopalin dla Gazpromu o 1,248 bln rubli. Pieniądze mają zasilić budżet państwa.

Wartość narzuconego przez głowę państwa podatku odpowiada wysokości dywidendy z ubiegłorocznych zysków, która decyzją akcjonariuszy nie została wypłacona właścicielom akcji. Zgodnie z prawem Gazprom ma od tej pory trzy miesiące na dopłacenie dodatkowej należności.

Czytaj też

Jak tłumaczą władze spółki, w związku z napiętą sytuacją geopolityczną, decyzja o wypłacie dywidend w tym roku byłaby niewłaściwa. W przypadku wprowadzenia europejskich sankcji na gaz, koncern będzie potrzebował funduszy na inwestycję przyspieszające budowę niezbędnej infrastruktury w regionie Azji, by znaleźć alternatywny rynek zbytu.

Warto przypomnieć, że na mocy dekretu z początku marca tego roku, Władimir Putin zakazał wypłaty dywidendy dla zagranicznych rezydentów. Pieniądze miałby zostać wpłacane na specjalne konta rublowe, a przewalutowanie ich odbywałoby się odbyć wyłącznie za zgodą prezydenta kraju.

Komentarze