Reklama

Wiadomości

Węgry: większość obywateli chce zastąpienia Rosji innymi dostawcami energii

Orban
Fot. European People's Party/Flickr/CC BY 2.0

Większość Węgrów uważa zastąpienie Rosji bardziej pewnymi dostawcami energii za ważny problem – wynika z badania Eurostatu, omawianego przez portal Telex. Stosunkowo niewielka część społeczeństwa węgierskiego chce dalszej pomocy unijnej dla Ukrainy.

Według badania 33 proc. Węgrów uważa, że zastąpienie Rosji przez innych, bardziej niezawodnych dostawców energii jest kwestią bardzo ważną, a 44 proc. postrzega ją jako stosunkowo ważną. Ponadto 67 proc. Węgrów zgadza się z tezą, że państwa unijne powinny zacieśnić współpracę w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę; większość chce też pociągnięcia rosyjskich władz do odpowiedzialności - 62 proc.

Węgry znajdują się wśród krajów ze stosunkowo niskim poparciem dla dalszej pomocy unijnej dla Ukrainy. Jednak jak zauważa Telex, liczba Węgrów, którzy całkowicie (23 proc.) lub częściowo (28 proc.) popierają pomoc UE dla Kijowa jest większa od liczby osób w pełni (18 proc.) lub częściowo (20 proc.) sprzeciwiających się pomocy.

Czytaj też

Ponad połowa Węgrów (51 proc.) uważa, że UE podąża w złym kierunku. Dla porównania w Polsce ten odsetek wynosi 33 proc. Najlepiej polityka unijna oceniana jest w państwach bałtyckich, a najgorzej na Cyprze, we Francji, Austrii i Grecji oraz Belgii.

Badanie online zostało przeprowadzone w dniach 24-31 sierpnia w 27 państwach członkowskich z udziałem 26 514 obywateli UE.

Źródło:PAP

Komentarze