Reklama

Wiadomości

W Rybniku powstaje największy w Polsce blok gazowy. Jest umowa na przyłączenie

Budowa bloku gazowo-parowego w Rybniku
Budowa bloku gazowo-parowego w Rybniku
Autor. Polska Grupa Energetyczna / mat. prasowe

Gaz-System i spółka-córka Polskiej Grupy Energetycznej podpisały umowę na przyłączenie powstającego w Rybniku bloku gazowo parowego. Po uruchomieniu będzie to największy blok tego typu w Polsce.

„W ramach umowy planowane jest przyłączenie do sieci przesyłowej Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. urządzeń i instalacji nowego bloku gazowo-parowego w Rybniku. Umowa obejmuje także budowę gazociągu przyłączeniowego oraz budowę stacji gazowej o parametrach technologiczno-pomiarowych Q=160 000 m3/h” – przekazano w komunikacie Polskiej Grupy Energetycznej.

Blok energetyczny 882 MW w Rybniku ma zużywać ok. 1 mld m sześc. gazu rocznie.

Za budowę bloku odpowiada Rybnik 2050, spółka należąca do PGE. W tej chwili powstają fundamenty budynków przyszłej elektrowni, powstaje również stalowa konstrukcja budynku turbiny gazowej. Ukończono budowę pylonu komunikacyjnego.

Reklama

Jak zapewnia PGE, budowa bloku przebiega zgodnie z harmonogramem i jednostka zostanie oddana do użytku w grudniu 2026. Za prace budowlane odpowiada konsorcjum Polimeksu Mostostal i Siemens Energy. Wartość inwestycji to ok. 4 mld zł.

Czytaj też

Największy blok w Rybniku, największa elektrownia gazowa w Gryfinie

Blok gazowo-parowy w Rybniku o mocy elektrycznej 882,9 MW będzie największym tego typu w Polsce. Oddane niedawno do użytku bloki w PGE Gryfino Dolna Odra mają po 683 MW mocy brutto. W Gryfinie zainstalowane są takie dwa, więc PGE będzie mogła w przyszłości chwalić się, że ma nie tylko największy blok gazowy (Rybnik), ale i największą elektrownię gazową w kraju (Gryfino, moc niemal 1400 MW).

Reklama

Elektrownia Rybnik trafiła do Grupy PGE kilka lat temu; wcześniej należała do francuskiego koncernu energetycznego EdF, który sprzedał swoje polskie aktywa. W strukturze Grupy elektrownia początkowo należała do spółki PGE Energia Ciepła, a obecnie do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Źródło:PAP / Energetyka24
Reklama

Komentarze

    Reklama