• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Von der Leyen: Europa jest bezpieczna tej zimy, wyzwaniem będzie przyszłoroczna

Fot. Ursula von der Leyen/Twitter

Według przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, obywatele UE nie muszą tej zimy obawiać się problemów z dostawami gazu. „Naszym wyzwaniem będzie przyszłoroczna zima" - dodała.

Podczas wystąpienia na konferencji IISS Manama Dialogue w Królestwie Bahrajnu, stwierdziła, że „nasze (europejskie, przyp. red.) magazyny są zapełnione w 95 procentach i jesteśmy bardzo dobrze przygotowani na nadchodzącą zimę". Szybko jednak dodała, że wyzwaniem dla państw członkowskich będzie zima w kolejnym roku.

Czytaj też

Jak powiedziała przewodnicząca KE, Rosja długo przymierzała się do rozpoczęcia kryzysu energetycznego i celowo odcięła ponad 80% dostaw gazu do Europy, jednak w dużym stopniu udało się wypełnić tę lukę surowcem od innych, wiarygodnych dostawców.

Wskazała, że obecnie gaz tłoczony do Europy pochodzi głównie z Norwegii, a dostawy LNG napływają ze Stanów Zjednoczonych oraz Kanady. Von den Leyen zapowiedziała także, że UE w najbliższym czasie planuje rozszerzyć współpracę energetyczną z innymi krajami, lecz nie uściśliła, o jakie państwa chodzi.

Komentarze