Reklama

Wiadomości

Uniper zrywa umowy z Gazpromem. Niemiecka spółka ma otrzymać miliardowe odszkodowanie

Autor. Olivier Berg / dpa

Uniper może rozwiązać umowy z Gazpromem na niezrealizowanie długoterminowych kontraktów - orzekł Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Ponadto niemiecka spółka ma otrzymać wielomiliardowe odszkodowanie od rosyjskiego kontrahenta, choć istnieje ryzyko, że pieniędzy tych nigdy nie zobaczy.

Niemiecki koncern gazowy Uniper ogłosił zwycięstwo w sporze arbitrażowym przeciwko Gazpromowi, który toczył się w Sztokholmie od listopada 2022 roku. Jak poinformowała spółka w komunikacie prasowym, trybunał 7 czerwca przyznał Uniperowi prawo do rozwiązania kontraktów oraz zasądził odszkodowanie w wysokości ponad 13 mld euro za niedostarczone wolumeny gazu przez Gazprom Export od połowy 2022 r. Na podstawie tych umów do końca 2035 r. do Niemiec miało zostać dostarczone ok. 24 mld m3 gazu rocznie.

Reklama

Co więcej, Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie zasądził Uniperowi odszkodowanie w wysokości ponad 13 mld euro za brak dostaw gazu od Gazpromu od połowy 2022 r. Władze spółki jednak zdają sobie sprawę, że Gazprom raczej nie ureguluje płatności.

Czytaj też

Orzeczenie to zapewnia Uniperowi jasność prawną. Dzięki prawu do wypowiedzenia, które otrzymaliśmy w orzeczeniu arbitrażowym, kończymy kontrakty z Gazprom Export. Stanowisko prawne Uniper zostało również potwierdzone w kwestii odszkodowań. Wszelkie kwoty trafią do niemieckiego rządu federalnego. Z dzisiejszej perspektywy nie jest jeszcze jasne, czy należy spodziewać się znaczących kwot.
Powiedział prezes Uniperu Michael Lewis

Po tym jak Rosja zakręciła kurki z gazem w 2022 r., niemiecki Uniper stanął na skraju bankructwa. Pomocną rękę wystawił wówczas rząd federalny, który wspomógł spółkę kwotą 8 mld euro i ją znacjonalizował. Sytuacja w spółce zaczęła się stabilizować dopiero na początku 2023 r.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama