Reklama

Wiadomości

UE zakupi wspólnie gaz jeszcze przed zimą

Komisarz ds. energii UE Kadri Simson
Fot. Flickr/European Parliament

Unia Europejska planuje rozpocząć wspólne zakupy gazu przed zimą - powiedziała komisarz ds. energii Kadri Simson. UE dąży do zmniejszenia zależności od rosyjskich paliw kopalnych i stworzenia poduszki bezpieczeństwa przed kolejnymi szokami w dostawach energii.

Komisja Europejska, organ wykonawczy UE, zaproponowała w zeszłym tygodniu plan, w jaki sposób blok mógłby zrezygnować z rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku, poprzez przyspieszenie inwestycji w energię odnawialną i oszczędność energii oraz przejście na paliwa kopalne inne niż rosyjskie.

Rosja, która dostarcza 40% gazu do UE, od czasu inwazji na Ukrainę odcięła dostawy do Polski, Bułgarii i Finlandii, po tym jak te kraje odmówiły płacenia za paliwo w rublach.

Wspólna platforma, nowe trudności

W wywiadzie dla Reutersa, szefowa polityki energetycznej UE Kadri Simson powiedziała, że blok zamierza rozpocząć wspólne zakupy gazu w tym roku, wspierane przez uruchomioną w zeszłym miesiącu platformę UE, która połączy zapotrzebowanie krajów i skoordynuje wykorzystanie infrastruktury do importu nierosyjskich dostaw.

Wspólne zakupy będą dla krajów dobrowolne. Analitycy twierdzą, że program może mieć trudności z pozyskaniem znaczących ilości gazu z poddanego presji rynku światowego lub z szybkim uruchomieniem, biorąc pod uwagę złożoność koordynacji pomiędzy firmami, rządami i Brukselą w celu dokonania zakupów.

Czytaj też

Simson stwierdziła, że działając razem, kraje UE mogą uzyskać dostęp do dostaw, które w przeciwnym razie nie byłyby dostępne. "Na światowym rynku dostępne są ograniczone ilości gazu na ten rok. A niektóre z nich pojawiają się na rynku tylko dzięki decyzjom politycznym" - powiedziała, wskazując na porozumienie między USA a UE z marca, na mocy którego Stany Zjednoczone dostarczą w tym roku do Europy dodatkowe 15 mld mld m3 skroplonego gazu ziemnego. UE importuje z Rosji 155 mld m3 gazu rocznie.

Bruksela twierdzi, że kraje członkowskie powinny w większości wykorzystywać odnawialne źródła energii i oszczędności energii, aby zastąpić te ilości, i oczekuje, że zapotrzebowanie na gaz spadnie o 30% do 2030 r. zgodnie z celami UE dotyczącymi zmian klimatycznych.

Jednak w perspektywie krótkoterminowej Europa nadal jest uzależniona od paliw kopalnych. W zeszłym tygodniu UE uzgodniła przepisy zobowiązujące kraje do napełniania magazynów gazu na poziomie 80% do zimy, co ma pomóc w zapewnieniu bufora na wypadek szoku związanego z dostawami paliw kopalnych.

Komentarze